W tym roku podczas 39. Ulicznego Biegu Sylwestrowego Trzebnica 2023 uczestnicy pobiegną dla sześcioletniego Wiktora, który zmaga się z zespołem Jansena de Vriesa.
Uliczny Bieg Sylwestrowy w Trzebnicy organizowany od ponad 35 lat jest w pełni profesjonalną imprezą sportową, a jego klasę potwierdzają najbardziej doświadczeni biegacze. Jego ugruntowaną opinię potwierdza fakt, iż z każdym rokiem przyciąga coraz szersze rzesze zawodników. Co roku organizowane jest miasteczko biegowe. Dla wszystkich zarejestrowanych uczestników przygotowane są także bogate pakiety startowe, w ramach których zawodnicy otrzymują m.in. koszulkę, numer startowy i drobny poczęstunek.
W gminie Trzebnica mieszkańcy wypatrują zakończenia budowy długo oczekiwanej nowej siedziby miejscowej biblioteki. Burmistrz Marek Długozima podpisał właśnie umowę dotyczącą drugiego etapu budowy gminnej biblioteki, a dokładnie zadania pod nazwą: ,,Budowa siedziby Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kasprowicza w Trzebnicy, jako innowacyjnego centrum kulturalnego – etap II”.
Gmina Trzebnica odniosła kolejny sukces w rankingu najlepiej rozwijających się gmin i miast - znalazła się na szóstym miejscu w kraju, w niezależnym rankingu „Sukces Społeczny Kadencji 2018 – 2023” Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Metoda rankingowa została opracowana przez profesora Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przy współpracy z dr Julitą Łukomską z Uniwersytetu Warszawskiego.
W Trzebnicy miała miejsce odsłona młodego, polskiego jazzu. Gminę Trzebnica podbił bowiem projekt pod obecnym tytułem „Jazz nie tylko nad Odrą”, który dotarł w październiku bieżącego roku do stolicy powiatu trzebnickiego.
We wtorek 17 października burmistrz Marek Długozima brał udział w uroczystym pasowaniu pierwszoklasistów na uczniów w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Brodatego w Trzebnicy.
Sława i kult lokalny św. Jadwigi Śląskiej będą mogły rozszerzyć się na poziom regionalny, przybliżając tę wspaniałą Świętą łączącą Polskę i Niemcy. Pasażerowie linii Kolei Dolnośląskich będą mogli bowiem podróżować pociągiem z wizerunkiem św. Jadwigi Śląskiej. Pociąg po raz pierwszy wyruszył w sobotę 30 września z wrocławskiego Dworca Głównego. Zaś premierowy kurs do Trzebnicy poprzedziła konferencja prasowa zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z okazji inauguracji obchodów 25-lecia województwa dolnośląskiego.
Mieszkańcy Trzebnicy już po raz jedenasty wybrali się na pielgrzymkę do grobu swojej patronki i opiekunki miasta, św. Jadwigi Śląskiej. Tym razem w pielgrzymce wziął udział także ks. bp. Jan Kopiec, zaś w trzebnickim Sanktuarium nastąpiło tradycyjne odnowienie Aktu Zawierzenia Miasta i Mieszkańców Trzebnicy Świętej Jadwidze Śląskiej.
Kolejna świetlica wiejska została otwarta na terenie gminy Trzebnica. Tym razem to mieszkańcy Sulisławic mieli ogromne powody do radości, bowiem spełniło się ich marzenie o nowej świetlicy wraz z placem zabaw. Budowę nowoczesnego obiektu wartego ponad 1,5 miliona złotych umożliwiła owocna współpraca burmistrza Marka Długozimy i sołtys Sulisławic Honoraty Krzemińskiej.
W dniu 2 października swoje święto patronalne obchodziło Przedszkole i Szkoła Integracyjna im. Aniołów Stróżów w Trzebnicy. Z tej okazji tę wyjątkową placówkę odwiedził burmistrz Marek Długozima, który od lat wspiera powyższą cenną inicjatywę edukacyjną w naszym mieście.