Gmina Trzebnica położona jest w północnej części Dolnego Śląska, w pasie malowniczych Wzgórz Trzebnickich, gdzie bogata historia przeplata się ze współczesnym, rekreacyjnym charakterem miasta i gminy. Trzebnica to także miasto życia i działalności św. Jadwigi
Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej jest jedną z największych tego typu budowli w Europie Środkowej, stanowi najznamienitszą wizytówkę miasta i jest powodem do dumy Trzebniczan. Bliska odległość od stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia oraz walory przyrodnicze, turystyczne i historyczne są ciekawą alternatywą na weekendowy wyjazd rodzinny.
Trzebnicki rynek, nowoczesne parki, liczne place zabaw, miejsca do rodzinnych gier zespołowych, ścieżki zdrowia, fontanny, malownicze wzgórza, rozległe lasy, wąwozy i okoliczne sady wpływają pozytywnie na wizerunek miasta i gminy, w której można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.
Wspaniałą nową rodzinną atrakcją są zmodernizowane ścieżki Lasu Bukowego z oznakowanymi trasami tematycznymi, spacerowymi, rowerowymi, dla biegaczy i do uprawiania modnego obecnie nordic-walkingu. Przyległe zrewitalizowane stawy trzebnickie oraz najnowocześniejszy w regionie Gminny Park Wodny Trzebnica-ZDRÓJ tworzą niezapomniane miejsce czynnego wypoczynku dla całych rodzin. Niedawno kompleks basenów wewnętrznych i zewnętrznych wraz z saunami wzbogacono o kręgielnię, nowoczesną siłownię i salę typu cross. Warto również obejrzeć wspaniałą panoramę z górującej nad miastem Winnej Góry (potocznie zwanej Kocią Górą).
Rozpoczęty proces realizacji na jej obszarze parku edukacyjno-rozrywkowego z wykorzystaniem potencjału znaleziska archeologicznego z czasów homo erectusa stworzy w najbliższym czasie nową, charakterystyczną wizytówkę Trzebnicy i regionu. Na szczególną uwagę zasługują także obiekty stanowiące nową infrastrukturę instytucji kultury: Gminne Centrum Kultury i Sportu z nowoczesną salą kinowo-widowiskową i kinem Polonia 3D oraz licznymi sekcjami zainteresowań, jak również pierwsza w powiecie Gminna Szkoła Muzyczna I stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza, dzięki której swoje muzyczne pasje pod okiem profesjonalistów rozwijają dzieci z całego powiatu trzebnickiego.
Dynamiczny rozwój Gminy Trzebnica oraz nakłady poniesione w ostatnich latach na rozwój infrastruktury pozwalają na nowo odkryć to, co w naszej gminie najpiękniejsze. Bogactwo zabytków, urokliwe zakątki, niezapomniane krajobrazy oraz niezwykła gościnność mieszkańców to najważniejsze atuty Gminy Trzebnica.