Sejmowa komisja rolnictwa we wtorek skierowała do drugiego czytania wraz z poprawkami projekt nowelizacji ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Zakłada on zrównanie praw wszystkich kół do dofinansowania. Pieniądze na swoją działalność będą mogły dostać także koła zrzeszone w kółkach rolniczych. Ma być też zwiększona pula środków na wsparcie kół.
Do 18 września można zgłaszać chęć udziału w bezpłatnych szkoleniach dla członków kół gospodyń wiejskich i innych organizacji pozarządowych z terenów wiejskich z zakresu pisania projektów oraz podstaw komunikacji.
Od 1 maja rusza nabór w wniosków w drugiej edycji programu Potańcówki Wiejskie. O środki mogą ubiegać się m.in. samorządowe instytucje kultury, ochotnicze straże pożarne oraz koła gospodyń wiejskich. Do podziału jest 500 tys. zł.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Dokument uwzględnia m.in. zmiany przepisów ogłoszone przed 26 kwietnia 2023 r.
Koła gospodyń wiejskich dostaną większą pomoc z budżetu – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich, który został w czwartek opublikowany na stronach RCL. Do podziału będzie 120 mln zł.
112 osób z piętnastu Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łomżyńskiego weźmie udział w zainaugurowanym w poniedziałek pilotażowym programie szkoleń z kompetencji cyfrowych. Program jest finansowany ze środków unijnych.