Trzy europejskie regiony zostały nagrodzone za innowacyjne i zrównoważone strategie wspierania przedsiębiorczości mające na celu przezwyciężenie pandemii COVID-19. Wśród wyróżnionych znalazło się województwo zachodniopomorskie.
Do końca października miasta i regiony zrzeszone w Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) mogą zgłaszać kandydatów do nagrody im. Pawła Adamowicza. Wyróżnienie zostało ustanowione przez miasto Gdańsk wspólnie z ICORN oraz Europejskim Komitetem Regionów.
Podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów UE, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że niezbędne jest unijne wsparcie nie tylko w kwestii pomocy uchodźcom, ale również w zakresie związanym z gospodarką, która ucierpiała w wyniku wojny toczącej się na Ukrainie.
„To jak potoczy się sytuacja Ukrainy zależy od tego jak zostaną sformułowane warunki pokoju. Nie może być to tzw. konflikt zamrożony” – ocenił podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów UE Marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego i przewodniczący polskiej delegacji w KR.
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział, że Ukraina jest na dobrej drodze do członkostwa w Unii Europejskiej, choć zarówno przed władzami lokalnymi jak i centralnymi jest jeszcze wiele pracy. Podkreślił też, że Polska ma swój udział w ukraińskich działaniach związanych z reformą decentralizacyjną.
Krzysztof Iwaniuk wójt Terespola i przewodniczący zarządu ZGW RP podkreślał, że dużym wyzwaniem było szybkie stworzenie przepisów prawnych, na podstawie których samorządy mogły się formalnie włączyć w działania pomocowe na rzecz uchodźców. Zanim jednak udało się sformalizować działania, pomoc popłynęła od mieszkańców i lokalnych społeczności.