„Nie jest wykluczone, że niektóre propozycje zawarte w petycji pn. „Pięć razy tak dla transportu publicznego” zostaną wdrożone” – poinformował wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec w odpowiedzi na interpelację dotyczącą wykluczenia komunikacyjnego.
Minister infrastruktury powołał w resorcie zespół ekspercki do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, który zajmie się m.in. zmianą przepisów dot. rozwoju transportu zbiorowego.
W Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się prace nad możliwością wprowadzenia rozwiązań, umożliwiających zakup zintegrowanego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego – poinformował wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Jednolity bilet ma umożliwić płynne podróżowanie pociągami, autobusami i tramwajami.
Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie nowych wzorów legitymacji uprawniających do ulgowych przejazdów komunikacją publiczną dla nauczycieli i uczniów. Nowe wzory dokumentów mają obowiązywać od 12 lipca.
Miasta próbowały ograniczać zanieczyszczenia komunikacyjne, jednak robiły to mało skutecznie - wynika z kontroli NIK. Izba zwróciła uwagę, że większość kontrolowanych miast nie miała aktualnego planu zrównoważonego rozwoju transportu publicznego, na którym powinny opierać się rozbudowa i organizacja ruchu. Jedynie w Krakowie wprowadzano strefy czystego transportu, ale popełniono przy tym poważne błędy.
Z apelem o włączenie komunikacji miejskiej do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wystąpiła do ministerstwa infrastruktury Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej (IGKM).