Wybierz najlepszą inwestycję dofinansowaną z UE
Serwis Samorządowy PAP zaprasza do głosowania na najpotrzebniejsze i najciekawsze – słowem najlepsze! - inwestycje samorządowe dofinansowane z Funduszy Europejskich. Konkurs wygrają te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zgłaszającego samorządu. Zgłoszone inwestycje można znaleźć na poniższej mapie lub na liście (po kliknięciu w województwo). Zapraszamy do głosowania!
Miasto Zduńska Wola w latach 2021-2023 zrealizowało inwestycję pn. „Biblioteka XXI wieku w Zduńskiej Woli”. Na przebudowę, unowocześnienie i dostosowanie biblioteki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Miasto pozyskało 1,56 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 z działania 6.1. Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 3 mln zł.
Najsłynniejsze polskie drzewo pomnikowe, dąb Bartek, stanowi największą atrakcję turystyczną Gór Świętokrzyskich. Niestety w okresie wiosenno-jesiennym, ze względu na wzmożony ruch turystyczny, trudno było zaparkować samochód. Dlatego w 2023 roku powstało całkiem nowe zagospodarowanie terenu, które jest odpowiedzią na te potrzeby. Z pomocą środków unijnych została stworzona całkiem inna infrastruktura.
Miejsce zostało poddane rewitalizacji, a efektem tego jest park z siłownią plenerową, sceną i widownią, pięknymi pomostami, kwietnymi łąkami, kopcem, pergolami, ogrodem doświadczeń oraz placami zabaw. Można w nim spacerować, bawić się, zrelaksować w otoczeniu natury.
W ramach projektu „Rewitalizacja terenów zieleni w przestrzeni publicznej miasta Wschowa – Park Wolsztyński” rewitalizacji poddany został ponad 16-hektarowy obszar parku miejskiego, który dla mieszkańców miasta znany jest jako „Park Wolsztyński”. Celem zadania była zmiana wizerunku i funkcjonalności oraz poprawa jakości przestrzeni miejskiej poprzez rewitalizację oraz dostosowanie przestrzeni publicznej do wszystkich użytkowników.
Projekt „Zagospodarowanie dawnego browaru przyklasztornego do nowych funkcji usługowo-gastronomicznych wraz zagospodarowaniem Parku im. Armii Krajowej na potrzeby różnych form aktywności” obejmuje remont konserwatorski zabytkowych budynków d. Browaru i Manufaktury wraz z nadaniem im nowych funkcji oraz na rewitalizacji Parku im. AK i jego otoczenia, nakierowanych na poszerzenie oferty rekreacji i integracji społecznej w Węgrowie.
Ścieżka turystyczna z tablicami dydaktycznymi, taras widokowy, a w planach rozbudowa inwestycji m.in. o wieżę widokową z kawiarnią - to główne elementy projektu Zachowanie i udostępnienie Winnej Góry w Trzebnicy na cele turystyczne. Projekt dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 -2020.