Większy dostęp do środków z Krajowego Planu Odbudowy dla budownictwa komunalnego i czynszowego ma umożliwić nowelizacja projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich przesłały do Komisji Europejskiej stanowisko, w którym apelują o spowodowanie uwzględnienia przez polski rząd kluczowych postulatów samorządowych do projektu Krajowego Planu Odbudowy.
Samorządy zostaną włączone do komitetu monitorującego wdrażanie Krajowego Planu Odbudowy - to według wiceszefa MFiPR Waldemara Budy - jedno z ustaleń środowych narad premiera Mateusza Morawieckiego z Radą Dialogu Społecznego i samorządowcami. Oprócz tego zwiększone mają zostać środki m.in. na rolnictwo i kolej.
Obszary wiejskie zostały zdziesiątkowane przez zmniejszenie popytu na produkty rolne wraz z zamknięciem barów i restauracji – podkreśla burmistrz Jaraczewa w woj. wielkopolskim Dariusz Strugała.
Podczas wtorkowego wysłuchania przedstawiciele organizacji samorządowych zgłosili uwagi do komponentu "Transformacja cyfrowa" Krajowego Planu Odbudowy, wskazując m.in. na potrzebę uwzględnienia samorządów wśród beneficjentów środków na rozwój szerokopasmowego internetu, czy zmianę modelu edukacji zdalnej.
Władze centralne muszą ściśle współpracować z samorządem, tam, gdzie powstają koncepcje w ramach Krajowych Planów Odbudowy – podkreślił w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na spotkaniu z samorządowcami z państw UE.