Przepisy ustawy Prawo Oświatowe nie przewidują „stanu zawieszenia” działalności szkoły lub placówki oświatowej. Również przepisy ustawy o systemie informacji oświatowej nie zwalniają z obowiązków przekazywania danych w związku z „brakiem naboru” – informuje kuratorium oświaty w Kielcach. Kto w takim przypadku jest odpowiedzialny za wprowadzenie danych do SIO?
Na czwartkowym posiedzeniu Komisji Edukacji i Nauki rozgorzała dyskusja na temat zamykania małych szkół. Perspektywę strony samorządowej przedstawił Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. „Powtórzę to trzy razy. Samorządy terytorialne nie są wrogiem małych szkół” – podkreślał.
W tym roku program inwestycyjny ministra będzie dedykowany małym szkołom. Równolegle ze zmianami ustawowymi zapewnimy możliwość małym samorządom ubiegania się o finansowanie, które pozwoli na to, by dostosować te placówki, chociażby o podjazd dla wózków, wejście dla seniorów, drugie wejście, jeśli jest to potrzebne – zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka
Do kuratoriów wpłynęło prawie 250 wniosków od samorządów w sprawie likwidacji lub przekształcenia szkół. „Rząd ma plan, jak ratować małe szkoły. Ale przyznaje też, że należy wsłuchiwać się w głos samorządów” – podała „Gazeta Wyborcza”.
Brak wyczerpującego uzasadnienia ze wskazaniem konkretnych przepisów prawa i odniesieniem do wszystkich argumentów podnoszonych przez organy prowadzące oraz nagminne korzystanie z przesłanek pozaprawnych (np. społecznych) to główne nieprawidłowości w negatywnych postanowieniach kuratorów oświaty dotyczących likwidacji lub przekształcenia szkół i placówek publicznych - wynika z analizy sporządzonej przez Związek Powiatów Polskich.
Samorząd będzie mógł zlikwidować szkołę pod pięcioma warunkami – takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie nowelizacji Prawa oświatowego.