Próg 50 proc. nieusprawiedliwionych nieobecności w szkole jest bezpieczny - uważa Marek Pleśniar z organizacji zrzeszającej dyrektorów szkół. Liczy, że MEN przed zaostrzeniem przepisów zasięgnie opinii dyrektorów szkół. W przypadku prac domowych nie zapytano szeroko, co o tym myślimy - dodał.
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i ministra edukacji Barbara Nowacka podpisali w poniedziałek list intencyjny dotyczący kontynuacji projektu "Edukacja z wojskiem". Jak mówiła Nowacka, w ramach 3. edycji programu w specjalnych zajęciach ma wziąć udział ok. 100 tys. młodych osób.
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Określono w nim m.in. aktualnie obowiązującą punktację.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Uregulowano w nim m.in. wymogi kwalifikacyjne od nauczycieli edukacji zdrowotnej i kształcenia specjalnego.
62 proc. uczniów czasami doświadcza bullyingu. 4 proc. jest dręczonych codziennie - wynika z raportu pt. „Obraz bullyingu w szkołach ponadpodstawowych”. MEN przekazało PAP, że nie prowadzi statystyk na ten temat, a w przypadku niepokojących sygnałów przekazuje sprawę do kuratora oświaty.
Koszty wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia płacone przez pracodawcę, a zatem w tym także składkę na PPK danego pracownika, można zaliczyć do wydatków bieżących ponoszonych przez szkołę i możliwych do pokrycia ze środków dotacji – wskazał wiceminister edukacji Henryk Kiepura. Zapowiedział też zmiany legislacyjne, które jednoznacznie uregulują tę kwestię.