Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – wynika z poselskiego projektu ustawy. Oznacza to, że samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.
We wtorek, 5 listopada br. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to, że miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą zobowiązane do tworzenia planów adaptacji do zmian klimatu.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konferencję „Przestrzeń dla zieleni”, której tematem będzie m.in. konieczność zwiększania obszarów zieleni w miastach i terenach zurbanizowanych. Spotkanie odbędzie się 27 listopada.
Do BGK wpłynęło od samorządów 320 wniosków do programu „Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast” realizowanego w ramach KPO – przekazała w środę w Katowicach wiceprezes tego banku Marta Postuła. W programie zaangażowano już 1,8 mld zł.
Nawet 3,3 tys. dzieci może w tym roku nie otrzymać miejsca w żłobkach samorządowych w Krakowie. Miasto planuje w najbliższych latach wybudować 12 nowych takich placówek, gdzie miejsce znajdzie 1,1 tys. maluchów. Nowe żłobki mają być budowane w ramach programu „Aktywny Maluch” finansowanego z KPO.
Od 1 stycznia 2025 r. miejscowościom: Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków i Zaniemyśl zostanie nadany status miasta. Projekt rozporządzenia w tej sprawie opublikowano wykazie prac legislacyjnych rządu.