Miasta pozametropolitalne są w kryzysie i wymagają pomocy; ok. tysiąca miast i miasteczek w Polsce mierzy się z depopulacją, starzeniem się ludności, spadkiem dzietności czy odpływem młodych ludzi do dużych aglomeracji - zauważali burmistrzowie i eksperci zaproszeni do Chełma na II Kongres Małych i Średnich Miast.
Miasto to jeden organizm i dokładnie tak samo, jak ten ludzki, potrzebuje różnego rodzaju specjalistów, żeby sprawnie funkcjonować - przypominają eksperci zaangażowani przez PZU w opracowanie kompendium pn. "Moc naszych miast". I podpowiadają w obszernym opracowaniu jak zmieniać nasze otoczenie, budować relacje między mieszkańcami i zmniejszać negatywny wpływ miast na środowisko naturalne.
Finanse samorządowe trzeba zmienić, współpracujmy ze wszystkimi, z którymi się da – apelował Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP podczas Samorządowego Kongresu Finansowego. Współpraca jest potrzebna, trzeba budować porozumienie – podkreślał Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
Pierwsze miejsce w Polsce, drugie w Europie i 15. w świecie zajęła Łódź w najnowszym rankingu TomTom Traffic Index najbardziej zakorkowanych miast. Kraków jest 10. w Europie i 33. w świecie; Wrocław - odpowiednio - 26. i 55., a Białystok - 36. i 71. Ranking za 2022 rok obejmuje 389 miast z 56 krajów na 6 kontynentach.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wysłał pisma do siedmiu gmin z regionu, zachęcając ich do podjęcia starań o odzyskanie praw miejskich. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki, w związku z 160. rocznicą powstania styczniowego, wystąpił z inicjatywą, aby miejscowości, które po tym czynie zbrojnym utraciły prawa miejskie, miały szansę odzyskania statusu miasta.
W tym roku metropolie zrezygnowały z organizacji miejskich imprez sylwestrowych. Według prezydentów miast głównym powodem takich decyzji jest konieczność wprowadzenia oszczędności. Plenerowe powitanie Nowego Roku zaplanowano w mniejszych miejscowościach.