W latach 2018-2024 nocną prohibicję wprowadziło 176 gmin, w 30 dotyczy to części gminy lub miasta; 9 gmin uchyliło zakaz, w 5 wojewoda uchylił uchwałę lub jej część, a w jednej gminie nieważność uchwały stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
„Rada Ministrów nie mogła się mylić w tych sytuacjach, wyszła naprzeciw mieszkańcom, więc to jest nasza wspólna odpowiedzialność” – powiedział w środę podczas wręczenia aktów nadania statusu miasta i utworzenia nowych gmin szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych, który zakłada możliwość pobierania opłat za postój w soboty, niedziele i święta przez samorządy mniejszych miast – przypomniał wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
W całej Polsce i wielu miastach na świecie w niedzielę odbywa się 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna zbiórka zostanie przekazana na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Jak co roku w akcję czynnie włączyły się polskie miasta.
„Intuicyjnie wydaje nam się to bardzo proste – im więcej wydamy, tym więcej osób powinno się wprowadzić. (…) W ostatnich latach, pomimo że gminy wydają, nie przekłada się to na wprowadzanie osób do danej gminy” – powiedział prof. Piotr Korneta z Politechniki Warszawskiej, prezentując badania na temat tendencji migracyjnych w gminach.
Małe miasta, bez przemysłu i stref inwestycji, powinny zyskać instrumenty do rozwoju - mówią PAP burmistrzowie kilku miejscowości w Łódzkiem rok po odzyskaniu praw miejskich. Budowanie miejskości potrwa lata; to prestiż, ale i szansa na przyszłość; zagrożeniem jest jednak demografia - dodają.