Korporacje samorządowe negatywnie zaopiniowały projekt rozporządzenia ministerstwa sprawiedliwości w sprawie wysokości kwoty bazowej na organizację nieodpłatnej pomocy prawnej, która w 2024 r. ma wynieść 5863 zł. Minister finansów zgadza się na zwiększenie puli, pod warunkiem, że zostanie ona sfinansowana ze środków ministerstwa sprawiedliwości.
Analiza sytuacji finansowej w samorządach na terenie całego kraju - to zadanie roboczego zespołu, który powstaje w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Efektem prac ma być określenie na nowo systemowego finansowania JST, w tym zapewnienie im udziału w podatku ryczałtowym.
Ze strony Ministerstwa Finansów padła deklaracja, że pozytywnie odniosą się do propozycji zagwarantowania JST udziałów w podatku ryczałtowym - mówi Serwisowi Samorządowemu PAP pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich Marek Wójcik po spotkaniu korporacji samorządowych z minister finansów Magdaleną Rzeczkowską. Spotkanie dotyczące nowych regulacji w dochodach JST odbyło się w Kowalu (kujawsko-pomorskie).
10 listopada samorządom przekazano blisko 4,56 mld zł. Kwota ta stanowi drugą ratę dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT – poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartek.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie w oparciu o stanowisko Ministerstwa Finansów stwierdził, że „w świetle obowiązujących regulacji prawnych środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych powinny być wykazywane w oświadczeniach majątkowych w pozycji dotyczącej posiadanych zasobów pieniężnych”.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie klasyfikacji dochodów i wydatków budżetowych. W regulacji dodano m.in. nowy rozdział, w którym ujęto część rozwojową subwencji dla samorządów. Nowe przepisy dotyczą też ujmowania wydatków związanych ze świadczeniem usług publicznych oraz klasyfikacji dochodów i wydatków związanych z pomocą obywatelom z Ukrainy.