Narażenie na atak dotyka niemal każdego pracownika pomocy społecznej – wskazała w apelu skierowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Związkowcy chcą większego wsparcia i nowelizacji przepisów w tym zakresie.
W Ministerstwie Sprawiedliwości zostały opracowane założenia projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów – poinformował wiceszef resortu Arkadiusz Myrcha. Chodzi m.in. o kwestie związane z interpretacją przepisów dotyczących depozytów znajdujących się w dyspozycji domów pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Rozszerzenie katalogu aktywności, w związku z którymi wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, wprowadzenie procedury sprawdzania karalności w stosunku do cudzoziemców i nowe regulacje dla rodziców uczestniczących np. w wycieczce szkolnej – to niektóre ze zmian zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie nowlizacji tzw. ustawy Kamilka.
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowela rozporządzenia w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. Nowelizacja weszła w życie 18 marca.
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich osoby mające styczność z małoletnimi są zobowiązane do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Istnieją jednak sytuacje, w których to zaświadczenie nie będzie konieczne.
Nowe zasady okazywania zaświadczeń o niekaralności, określona grupa osób, dla których pozyskanie zaświadczenia z KRK będzie darmowe a także modyfikacja katalogu przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi – to zmiany zapowiedziane przez wiceministrę sprawiedliwości Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.