Związek Powiatów Polskich negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia dotyczący podwyżek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według samorządowców propozycja resortu prowadzi m.in. do spłaszczenia płac pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.
Zaostrzenia kar dla sprawców napaści i sformalizowania zasad organizowania szkoleń dla pracowników pomocy społecznej dotyczących bezpieczeństwa domaga się Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Federacja wskazuje, że w 2024 roku o 600 proc. wzrosła liczba raportowanych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu osobistemu pracowników socjalnych.
"Żałosne", "totalna porażka", „nie polecam pracy w samorządzie”, "jawna dyskryminacja płacowa" – to tylko niektóre z reakcji naszych Czytelników na nowe tabele minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w samorządach zaproponowane w projekcie rozporządzenia resortu pracy.
O 666 zł wzrośnie minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych w I kategorii zaszeregowania – wynika z projektu rozporządzenia przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Maksymalny poziom wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i skarbników ma wzrosnąć o około 5 proc.
W centrach usług społecznych, uprawnieni do otrzymania dodatku motywacyjnego są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi zarówno o kadrę kierowniczą jak i pracowników świadczących pracę socjalną poza siedzibą jednostki.
MRPiPS rozstrzygnęło ostatni nabór w programie Aktywny Maluch. W sumie do jednostek samorządu terytorialnego trafi 192 452 713,93 zł na utworzenie 4 215 miejsc opieki dla dzieci do lat trzech, z czego 1 038 miejsc powstanie na terenie 60 gmin, w których dotychczas nie funkcjonowały tego typu placówki.