Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych mają być kontynuowane w połowie stycznia na posiedzeniu zespołu ds. administracji i bezpieczeństwa publicznego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Chodzi m.in. o zasady wypłacania dodatków.
Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że podstawową cechą tego zjawiska jest uporczywe nękanie pracownika – zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o zakończeniu ciągłego naboru wniosków do Programu Aktywny Maluch 2022–2029. Ostatnie wnioski będą przyjmowane do 31 grudnia.
Planowane jest przyjęcie nowego pilotażowego programu dla jednostek samorządu terytorialnego, w ramach którego będą realizowane zadania związane z zabezpieczeniem potrzeb w obszarze mieszkalnictwa osób z niepełnosprawnościami – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Rocznym Planie Działania na Rzecz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na rok 2025.
Powiaty zostaną zobligowanie do zapewnienia asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami. Usługę będą mogły wykonywać we własnym zakresie lub zlecić wybranemu podmiotowi – wynika z zapowiedzi projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami wpisanej do wykazu prac legislacyjnych rządu.
W nadchodzącym roku planowana jest kontynuacja realizacji programu „Opieka 75+” i jest on obecnie na etapie opracowywania – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O wsparcie będą mogły się ubiegać gminy do 60 tys. mieszkańców.