Czyim zadaniem powinien być odłów i odstrzał dzików, które coraz częściej kolonizują tereny miejskie? Kto poniesie koszty usuwania padliny z dróg i wyrządzonych przez zwierzynę szkód? Komisja gospodarki komunalnej i środowiska ZMP pracuje nad stanowiskiem dla sejmowego zespołu pracującego nad przepisami dotyczącymi obecności dzikich zwierząt w miastach.
Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.
Do tej pory w ramach naboru otwartego złożono ponad 900 wniosków o pożyczkę z KPO na zieloną transformację miast na kwotę 3,7 mld zł - poinformował resort funduszy. Dostępna pula na ten instrument to ok. 40 mld zł.
Sejm uchwalił w środę nowelizację Prawa ochrony środowiska, która przewiduje m.in. wprowadzenie obowiązku przygotowania planów adaptacji do zmian klimatu dla mniejszych miast. Nowe przepisy mają również usprawnić realizację programu „Stop Smog”.
Nowa Ruda, Sucha Beskidzka i Nowy Targ to miejscowości, w których według danych zbiorczych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jakość powietrza w 2023 roku była najgorsza w Polsce. Podsumowując wyniki oceny GIOŚ podkreśla jednak znaczną poprawę parametrów powietrza w porównaniu z latami wcześniejszymi.
Rzecznik Praw Obywatelskich reagując na skargę mieszkańca Warszawy pyta Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dlaczego do strefy czystego transportu nie mogą wjechać samochody zasilane niskoemisyjnym gazem LPG. Skarżący uważa, że jego zdaniem dyskryminuje to właścicieli pojazdów napędzanych gazem płynnym.