Gmina odpowiada za prawidłową realizację wszystkich powierzonych jej zadań, niezależnie od tego, kto faktycznie je wykonuje w jej imieniu – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaapelował też o szczególną ostrożność w powierzaniu przez gminy zadań operatora w programie Czyste Powietrze zewnętrznym podmiotom.
Do 4 maja br. trwają zapisy chętnych do wzięcia udziału w bezpłatnym programie szkoleniowym „Zielona transformacja samorządów”. Program składa się z części e-learningowej i czterech 3-dniowych sesji szkoleń stacjonarnych.
Czyim zadaniem powinien być odłów i odstrzał dzików, które coraz częściej kolonizują tereny miejskie? Kto poniesie koszty usuwania padliny z dróg i wyrządzonych przez zwierzynę szkód? Komisja gospodarki komunalnej i środowiska ZMP pracuje nad stanowiskiem dla sejmowego zespołu pracującego nad przepisami dotyczącymi obecności dzikich zwierząt w miastach.
Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.
Do tej pory w ramach naboru otwartego złożono ponad 900 wniosków o pożyczkę z KPO na zieloną transformację miast na kwotę 3,7 mld zł - poinformował resort funduszy. Dostępna pula na ten instrument to ok. 40 mld zł.
Sejm uchwalił w środę nowelizację Prawa ochrony środowiska, która przewiduje m.in. wprowadzenie obowiązku przygotowania planów adaptacji do zmian klimatu dla mniejszych miast. Nowe przepisy mają również usprawnić realizację programu „Stop Smog”.