Od nowego roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiany dotyczą m.in. definicji budynku i budowli.
Inkasent jest uprawniony do pobraniu podatku najpóźniej w ostatnim dniu, w którym wpłata podatku powinna nastąpić – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu. Oznacza to, że inkasenci nie mogą pobierać zaległych zobowiązań, nie mają też prawa do wynagrodzenia z tego tytułu.
Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – wynika z poselskiego projektu ustawy. Oznacza to, że samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.
Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie rozszerzenia sieci płatnych dróg krajowych lub ich odcinków oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Zmiany wejdą w życie 1 listopada.
Osoba skierowana do domu pomocy społecznej ma prawo do swobodnego dysponowania swoim majątkiem (np. może go darować, sprzedać, wydzierżawić), jeżeli jednak z tego majątku osiąga dochody (np. wynajmując lokal mieszkalny), to dochód ten należy brać pod uwagę ustalając odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej – wyjaśniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Opłata za wydanie naklejki na tablice rejestracyjne wynosi 12,50 zł, podczas gdy koszt jej zakupu to 11,50 zł. „Kwota pozostająca w budżecie samorządów, w tym przypadku na poziomie symbolicznej złotówki, jest dalece niewystarczająca, aby pokryć inne koszty związane z realizacją tej usługi” – wskazują śląscy samorządowcy, którzy chcą aktualizacji opłat w wydziałach komunikacji.