Nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, która zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 metrów uchwalił w środę Sejm. W ustawie znalazły się też przepisy ws. zamrożenia cen energii do końca roku na poziomie 500 zł netto za MWh. Obecnie mrożenie obowiązuje do końca września.
Od 19 maja uczniowie szkół klas IV-VIII szkół podstawowych mogą przesyłać zgłoszenia w konkursie „Energia z rolnictwa”. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch etapach a udział w nim można wziąć indywidualnie lub grupowo.
W środę połączone komisje sejmowe powołały podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe.
Rząd w drodze obiegowej przyjął projekt MKiŚ liberalizujący wymogi odległościowe dla inwestycji w lądowe farmy wiatrowe - poinformowała KPRM. Szacowany wzrost energii z elektrowni wiatrowych do 2030 r. to ok. 6 gigawatów.
Wielkopolskie samorządy zwróciły się do ministra infrastruktury o wprowadzenie przepisów określających warunki techniczne dla montażu pomp ciepła i przydomowych siłowni wiatrowych. Okazuje się, że do gmin wpływa coraz więcej skarg na hałasujące urządzenia, a urzędnicy nie mają narzędzi prawnych do rozstrzygania sporów w tej sprawie.
Rozwój spółdzielni energetycznych, które pozwolą jednostkom samorządu terytorialnego i mieszkańcom zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne gmin i powiatów to jeden z głównych celów porozumienia zawartego przez Bank Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. To wydarzenie bez precedensu w naszym kraju.