Prawdopodobnie już w pierwszej połowie 2022 roku ruszą formalne trójstronne negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską a rządami państw UE na temat przedstawionego w grudniu br. przez KE pakietu rozwiązań prawnych regulujących działalność platform internetowych składającego się z Aktu o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act - DMA) oraz Aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Acts - DSA).
Zasady udostępniania większej ilości danych start-upom i firmom w celu stymulowania innowacji zostały nieformalnie uzgodnione przez eurodeputowanych i prezydencję Rady UE. To kolejny krok ku opracowaniu rozporządzenia ws. zarządzania danymi (Data Governance Act - DGA).
Parlament Europejski zaapelował o kompleksowy zestaw instrumentów i spójną politykę informatyczną w ramach Wspólnoty, a także o lepszą koordynację wojskowej cyberobrony w celu wzmocnienia odporności UE na tego rodzaju zagrożenia.
Unia Europejska powinna wykorzystać rosnącą ilość danych jako źródło wzrostu gospodarczego i innowacji stwierdzono w sprawozdaniu PE, które zostanie poddane pod głosowanie w czwartek.