Komisja Europejska proponuje zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w sektorach transportu, budownictwa i rolnictwa o co najmniej 40 proc. w porównaniu z poziomem z 2005 r. Oznacza to wzrost o 11 punktów procentowych w porównaniu z istniejącym wspólnym celem dla krajów UE - wskazano w raporcie EPRS.
Od 1 września na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++. Zgodnie z najnowszymi normami unijnymi zostały wprowadzone nowe klasy oraz etykiety energetyczne, które mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię.
Eurodeputowani przyjęli we wtorek rezolucję wzywającą Unię Europejską do oczyszczenia Morza Bałtyckiego z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej. Problem można rozwiązać tylko dzięki współpracy rządów państw członkowskich, UE i NATO - skomentował jeden z autorów rezolucji europoseł PiS Kosma Złotowski.
Przeciętny konsument śródziemnomorskich owoców morza - skorupiaków zjada około 11 tys. kawałków plastiku każdego roku – alarmują europosłowie. Zdaniem eurodeputowanych, zwiększenie recyklingu w sektorze rybołówstwa i znaczne ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych mają kluczowe znaczenie dla oczyszczania naszych mórz.
Europa jest najpopularniejszym celem podróży turystycznych na świecie. Parlament Europejski wzywa do opracowania planu, który sprawi, że turystyka będzie bardziej ekologiczna i zrównoważona, kiedy po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią powróci do naszego życia.
W ostatnich latach współpraca między UE a Indiami znacznie się zacieśniła, jednak nie osiągnęła jeszcze swojego pełnego potencjału. Nieskuteczne okazały się do tej pory próby wynegocjowania umowy o wolnym handlu, ale wspólnych wyzwań jest dużo więcej.