Zarówno europejskie, jak i amerykańskie ramy prawne regulujące działalność rynku cyfrowego mają ponad 20 lat. W przypadku tak dynamicznie rozwijającego się i stale ewoluującego sektora stanowi to kolosalne opóźnienie. Nadrobienie go stanowi dla Unii Europejskiej oraz USA jedno z najważniejszych wyzwań na najbliższe lata – prace legislacyjne już się rozpoczęły.
Europa musi działać szybciej i z większą stanowczością przeciwko zagranicznej dezinformacji – stwierdził w specjalnym oświadczeniu francuski europoseł Raphaël Glucksmann, przewodniczący komisji PE ds. ingerencji zagranicznych we wszystkie procesy demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym dezinformacji (INGE).
Ataki na demokrację oparte na sztucznej inteligencji mogą być bardziej niszczycielskie niż ataki konwencjonalne i musimy je tak traktować. Musi to znaleźć odzwierciedlenie w naszej polityce obronnej, we współpracy z NATO oraz w naszej globalnej strategii – powiedział przewodniczący komisji AIDA w PE, rumuński europoseł Dragoş Tudorache podczas publicznego wysłuchania w Europarlamencie na temat przyszłości demokracji w erze cyfrowej.
Technologie sztucznej inteligencji powinny przyczyniać się do zmniejszania uprzedzeń płciowych, społecznych i kulturowych oraz zapobiegać wszelkim przejawom dyskryminacji - stwierdziła komisja kultury i edukacji Parlamentu Europejskiego w przyjętej w tym tygodniu rezolucji.
Media społecznościowe wymagają ram prawnych ograniczających ich potencjalnie negatywny wpływ na funkcjonowanie demokracji i zachodzące w Europie procesy społeczne. Przepisy te muszą jednak gwarantować poszanowanie wolności wypowiedzi oraz innych praw podstawowych i nie mogą prowadzić do ustanowienia cenzury – mówili europarlamentarzyści w trakcie środowej debaty w PE na temat social mediów.
Kwestią konieczności wprowadzenia demokratycznej kontroli nad platformami mediów społecznościowych oraz ochroną praw podstawowych, a w szczególności wolności słowa zajmie się w środę 10 lutego Parlament Europejski w kolejnym dniu sesji plenarnej.