Parlament Europejski wyraził silną solidarność z krajami UE dotkniętymi białoruskimi atakami hybrydowymi - Litwą, Polską i Łotwą - wzywając jednocześnie do postawienia reżimu Łukaszenki przed sądem.
Europosłowie wezwali do rozwijania strategicznej autonomii UE i do lepszej koordynacji działań UE i USA w sprawie Chin, aby uniknąć napięć, takich jak te spowodowane umową AUKUS. Zaproponowali utworzenie Transatlantyckiej Rady Politycznej.
Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson zaprezentowała we wtorek na sesji plenarnej PE ocenę sytuacji na Białorusi po roku protestów i brutalnych represji reżimu. Z kolei na konferencji prasowej w Strasburgu eurodeputowani PiS ocenili, że mamy do czynienia z bardzo poważnym aktem agresji ze strony Łukaszenki.
Europosłowie dyskutowali we wtorek na sesji plenarnej o relacjach UE-Sranu Zjednoczone, w tym o konsekwencjach wycofania wojsk USA i NATO z Afganistanu dla partnerstwa transatlantyckiego, a także o potrzebie wzmocnienia strategicznej autonomii i zdolności obronnych UE.
Rosja nigdy nie traktowała Unii Europejskiej poważnie, raczej jako postmodernistyczny kaprys historii – ocenił b. premier a obecnie europoseł prof. Marek Belka (S&D/SLD) podczas debaty w PE nt. kierunku stosunków politycznych między UE a Rosją.
Komisja Kontroli Budżetowej PE zaleciła zatwierdzenie wydatków Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) za ub. rok, jednocześnie występując o zamrożenie części jej przyszłorocznego budżetu.