Unijne prawa i wolności oraz wartości europejskie powinny być respektowane w internecie w taki sam sposób, jak poza nim. Proponowana deklaracja praw i zasad cyfrowych ma też promować europejskie podejście do transformacji cyfrowej na arenie międzynarodowej - podkreślono w raporcie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
Projekt rozporządzenia ws. sztucznej inteligencji to krok we właściwym kierunku, ale wciąż nie uwzględnia różnych kwestii etycznych związanych ze stosowaniem technik biometrycznych - podkreślono w analizie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
Zarówno europejskie, jak i amerykańskie ramy prawne regulujące działalność rynku cyfrowego mają ponad 20 lat. W przypadku tak dynamicznie rozwijającego się i stale ewoluującego sektora stanowi to kolosalne opóźnienie. Nadrobienie go stanowi dla Unii Europejskiej oraz USA jedno z najważniejszych wyzwań na najbliższe lata – prace legislacyjne już się rozpoczęły.
Historycznym krokiem krok w kierunku ułożenia cyfrowej przyszłości planety w zgodzie z zasadami demokracji nazwał ustanowienie Rady Handlu i Technologii (TTC) rumuński eurodeputowany Dragoș Tudorache, przewodniczący specjalnej komisji PE ds. sztucznej inteligencji w epoce cyfrowej (AIDA). Podkreślił też, że TTC umożliwi UE i USA ustalenie globalnych standardów zgodnie ze wspólnymi wartościami.
Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże nam wydajniej wykorzystywać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, skrócić łańcuchy dostaw i podnieść jakość spożywanych przez nas produktów rolnych – to jeden z wniosków z debaty w PE przeprowadzonej wspólnie przez komisje AIDA oraz AGRI.
W ramach prac przygotowawczych zmierzających do stworzenia ram prawnych regulujących zasady dotyczące rozwoju oraz zastosowań sztucznej inteligencji (SI) eurodeputowani odbyli debatę z wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. W trakcie dyskusji mówcy podkreślali, że przepisy UE dotyczące sztucznej inteligencji muszą gwarantować przejrzystość, bezpieczeństwo i poddanie technologii ludzkiemu nadzorowi.