W wyniku powodzi w gminie Głuchołazy uszkodzeniu uległo 1200 adresów. Tamtejszy burmistrz Paweł Szymkowicz powiedział, że na razie do 200 z nich trafiły pieniądze na remonty i odbudowę. Podkreślił też, że nie ma konfliktu na linii rząd-samorząd w zakresie szacowania strat i wypłaty tych środków.
Komisja Nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 pozytywnie zaopiniowała część poprawek zgłoszonych do rządowego projektu noweli specustawy powodziowej. „Pierwotna nowelizacja ustawy (…) nie była w stanie odpowiedzieć na wszystkie, często nierozpoznane szczegółowe problemy” - powiedział poseł sprawozdawca Marek Chmielewski.
Członkowie koła parlamentarnego Razem chcą, by apteki poszkodowane w powodzi mogły ubiegać się o pożyczki. Propozycję poprawek w imieniu koła złożyła posłanka Marta Stożek.
Minister – Członek Rady Ministrów Marcin Kierwiński zwrócił się do samorządowców podczas dwudniowej wizyty na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, by jak najszybciej szacowali straty i składali wnioski o odbudowę infrastruktury zniszczonej przez powódź, a także budowę nowych obiektów, mających usprawnić funkcjonowanie gmin.
Mieszkańcy Lewina Brzeskiego poszkodowani w wyniku powodzi chcą złożyć pozew sądowy przeciwko Wodom Polskim. Ich zdaniem błędne decyzje urzędników przyczyniły się do zalania miast i wsi z terenów woj. opolskiego. Dokumenty już trafiły do prawników.
Ministerstwo Edukacji Narodowej w tym roku przeznacza właściwie całą rezerwę subwencji - tyle, ile będzie potrzeba - na odbudowę szkół dotkniętych powodzią. W budżecie mamy przeznaczonych na to 440 milionów złotych - przekazała w środę w Nysie ministra Barbara Nowacka.