W czwartek weszły w życie przepisy dotyczące przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Określają one m.in. sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów, a także kto może wejść w skład komisji rekrutacyjnej i jakie są jej zadania.
Do 25 kwietnia br. można przesyłać zgłoszenia do bezpłatnego programu edukacyjnego dla szkół i przedszkoli. Dzieci w wieku od 5 do 10 lat zyskają nowe kompetencje społeczne, które przydadzą się, by funkcjonować w świecie pełnym ekranów.
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Określono w nim m.in. aktualnie obowiązującą punktację.
Odmowa przyjęcia do przedszkola dziecka z powodu niepełnosprawności, czy choroby przewlekłej, jest niezgodna z prawem - podkreśliła dyrektor Departamentu Edukacji Włączającej MEN Elżbieta Neroj. Zaapelowała, by zgłaszać do kuratoriów wszystkie takie przypadki.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zdecydował się na interwencję w sprawie dokładnego określania przez organ prowadzący lub dyrektorów bezpłatnych godzin w przedszkolach publicznych. W jego ocenie „może to prowadzić do naruszenia prawa do nauki w sposób istotny”.
Z okazji 1. rocznicy wejścia w życie standardów ochrony małoletnich Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało konkurs dla placówek i organizacji, które wdrożyły przepisy. Zgłoszenia można przesyłać do 30 marca br.