Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwraca uwagę na coraz częstsze nieprawidłowości w wydatkowaniu i rozliczaniu dotacji dla przedszkoli nie prowadzonych przez JST.
Do rozliczenia wykorzystania dotacji, o którym mowa w § 4 ust. 1, za rok budżetowy 2024, w średniorocznej liczbie uczniów nie uwzględnia się uczniów będących obywatelami Ukrainy – wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Chodzi o dzieci, które trafiły do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie.
Jedną z rozważanych propozycji jest możliwość zatrudniania w przedszkolach studentów ostatnich lat jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – wskazała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. W pierwszej połowie października przewidziano prace nad propozycjami zmiany przepisów, dotyczących kwalifikacji nauczycieli.
Do 31 października br. dyrektorzy przeszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz bibliotek pedagogicznych mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Priorytetu 3. NPRCz 2.0 - Kierunek Interwencji 3.1 i 3.2.
W jakiej wysokości koszty dotacji pokrywa gmina, której mieszkańcem jest uczeń uczęszczający w innej gminie do przedszkola niepublicznego? Szczegółowych wyjaśnień na ten temat udzieliła ostatnio RIO w Rzeszowie.
Każda instytucja, z której usług korzystają dzieci, musi do 15 sierpnia wdrożyć tzw. standardy ochrony małoletnich, mające pomóc wcześniej dostrzegać sygnały, że dziecku może dziać się krzywda lub przed tą krzywdą chronić. Objęte tym wymogiem są m.in. placówki oświatowe, opiekuńcze i wychowawcze. Wiele podmiotów nie wie jednak, jak przygotować się do nowych przepisów.