Mimo wcześniejszych zapowiedzi, Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się na pewne ustępstwa wobec Kościoła w kwestii organizacji lekcji religii w szkołach. Katarzyna Lubnauer poinformowała, że „jeśli w danej klasie wszystkie dzieci zapiszą się na lekcje religii, to nie będzie ona musiała się odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji”.
Zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące organizacji lekcji religii w szkołach. Strona rządowa i kościelna nie osiągnęły konsensusu w sprawie zmniejszenia wymiaru godzinowego lekcji religii.
Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie przyniosło porozumienia ws. lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne.
Trybunał Konstytucyjny orzekł jednogłośnie, że rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jest w całości niezgodne z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty.