Senat nie zgłosił w środę poprawek do ustawy o zamrożeniu cen energii elektrycznej. Dzięki nowym przepisom z ceny maksymalnej na poziomie 693 zł za MWh netto będą mogły skorzystać jednostki samorządu oraz tzw. podmioty wrażliwe. Ustawa trafi teraz do Prezydenta.
Dodatkowe 10 mld zł z tzw. kroplówki trafiło we wtorek do samorządów - poinformowała w środę w Senacie wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
Wprowadzenie obowiązkowych testów m.in. z etyki, kultury osobistej i znajomości języka polskiego dla radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaproponowano w petycji, która wpłynęła do Senatu.
Senat poparł w środę znowelizowaną ustawę o kołach gospodyń wiejskich; zgłosił poprawkę, która pozwala rejestrować koła działające także na obszarze miast.
Senatorowie jednogłośnie opowiedzieli się w czwartek za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z usuwaniem skutków powodzi. Teraz trafi ona do prezydenta. Przepisy zakładają m.in. wsparcie dla kredytobiorców i zasiłek losowy na potrzeby edukacyjne dzieci.
Utworzenie centralnego rejestru naborów do pracy w jednostkach samorządu terytorialnego oraz wprowadzenie obowiązku publikacji w nim ofert pracy m.in. przez gminy i powiaty zaproponowano w petycji skierowanej do Senatu. Propozycją zajmie się senacka Komisja Petycji.