Sejm odrzucił w czwartek większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Nowela dotyczy m.in. zasad przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i matury oraz zatrudnienia w szkołach pedagogów i psychologów.
Średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrośnie od 1 maja br. o 4,4 proc., a subwencja oświatowa o 1,6 mld zł – zdecydował Sejm, odrzucając poprawki Senatu do nowelizacji ustawa Karta nauczyciela. Senat proponował, aby średnie wynagrodzenie wzrosło o 20 proc., a subwencja o 10 mld zł.
Senat zaproponował wiele poprawek do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, dotyczącej m.in. zasad przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i matury oraz wprowadzającej standardy zatrudnienia w szkołach i przedszkolach specjalistów – pedagogów, psychologów.
Senat zdecydował, że podejmie inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ma ona umożliwić m.in. tworzenie domowych punktów wychowania przedszkolnego i oddziałów w szkołach, w których nauczano by w ukraińskim systemie i w języku ukraińskim.
Nowelizacja ustawy o samorządach dotycząca sposobów rozdzielania środków z budżetów partycypacyjnych w gminach, zwłaszcza tych w części podzielonych na mniejsze jednostki (w tym sołectwa), została przyjęta we wtorek późnym wieczorem przez Senat.
Senat jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która ma m.in. usprawnić rejestrację ukraińskich uchodźców w systemie PESEL. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta.