Okres 180 dni, licząc od dnia 1 lipca 2023 r., można potraktować jako okres przejściowy, po upływie którego każdy pracownik będzie musiał posiadać aktualne orzeczenie lekarskie – wyjaśniło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie odwołania z dniem 1 lipca zagrożenia epidemicznego. Oznacza to m.in. przywrócenie stosowania niektórych obowiązków pracodawców w zakresie wstępnych badań lekarskich oraz szkoleń BHP.
Nie wykluczamy zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego od stycznia, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Rząd przedłuży do 31 grudnia br. aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach. W wykazie prac rządu zamieszczono w czwartek informację na ten temat.
Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do 30 września przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, skierowany w poniedziałek do podpisu premiera.
Premier Mateusz Morawiecki w piątek będzie rozmawiał z członkami Rady ds. COVID-19 na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Omówiona zostanie kwestia przygotowania polskiego systemu służby zdrowia do rosnącej liczby zakażeń koronawirusem - dodał.