Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki - wskazał Związek Powiatów Polskich.
Posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt ustawy wprowadzający prawo do „trzynastki” dla pracowników instytucji kultury. Oszacowano, że do pracowników powinno trafić w sumie około 500 mln zł, z czego większość środków będzie przysługiwała osobom zatrudnionym w placówkach samorządowych.
Z ustawy o pracownikach samorządowych nie wynika, aby pracodawca był upoważniony do modyfikowania w regulaminie wynagradzania podstawy naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego ze względu na źródło finansowania składników wynagrodzenia – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.
Urzędnik przeniesiony do innego pracodawcy samorządowego na podstawie porozumienia pracodawców ma prawo do trzynastki w wymiarze za cały przepracowany okres – wynika z opinii RIO w Lublinie.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Dokument uwzględnia m.in. zmiany wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy.
Według wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku dodatek motywacyjny, niezależnie od źródeł finansowania, powinien być uwzględniany do naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego.