Urzędnik przeniesiony do innego pracodawcy samorządowego na podstawie porozumienia pracodawców ma prawo do trzynastki w wymiarze za cały przepracowany okres – wynika z opinii RIO w Lublinie.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Dokument uwzględnia m.in. zmiany wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy.
Według wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku dodatek motywacyjny, niezależnie od źródeł finansowania, powinien być uwzględniany do naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Co do zasady minimalny okres zatrudnienia uprawniający do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. „trzynastki”, to sześć miesięcy w roku kalendarzowym, są jednak wyjątki – wyjaśnił rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy Juliusz Głuski-Schimmer. Prawa do dodatkowej pensji nie tracą m.in. nauczyciele na urlopie dla poratowania zdrowia i urzędnicy, którzy zmieniają stanowisko w wyniku przeniesienia służbowego.
Dodatek za wieloletnią pracę wypłacony za okres choroby nie powinien być wliczany do podstawy ustalania wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego – przypomniała RIO w Gdańsku.
Przypominamy, w jakich okolicznościach przepada dodatkowe wynagrodzenie roczne, a komu tzw. trzynastka przysługuje na specjalnych warunkach. Ustawowy termin wypłaty świadczenia upływa 31 marca.