Państwowa Inspekcja Pracy doprecyzowała stanowisko w sprawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów, burmistrzów, którzy w kwietniu 2024 r. zakończyli kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru.
Przyznanie automatycznego prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownikom zatrudnionym w państwowych i samorządowych instytucjach kultury budzi istotne wątpliwości – wskazał wiceminister finansów Jurand Drop. Według resortu ewentualne „trzynastki” powinny być sfinansowane ze środków własnych danego podmiotu.
Wymóg przepracowania sześciu miesięcy nie dotyczy nawiązania stosunku pracy z wyboru – wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy udzielonych w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP w sprawie „trzynastek” dla wójtów i burmistrzów, których kadencja upłynęła w 2024 r.
Wypłata dodatku specjalnego więcej niż jeden raz nie powoduje, że automatycznie należy go uwzględniać w podstawie naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Według RIO należy pominąć w wyliczeniach wypłaty dodatków, które „nie miały przymiotu periodyczności”.
Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego - wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie.
Przychylając się do postulatów płynących ze wszystkich stron, podjęłam decyzję o rozpoczęciu w ministerstwie prac mających na celu przygotowanie projektów dokumentów – poinformowała ministra kultury Hanna Wróblewska. Chodzi o zmiany dotyczące wynagrodzeń w sektorze kultury i możliwość przywrócenia pracownikom instytucji kultury prawa do tzw. „trzynastek”.