Nauczyciele z Polski i Ukrainy mogą wziąć udział w warsztatach mających na celu współpracę międzynarodową i nawiązanie kontaktów ze szkołami i nauczycielami z Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Przemyślu.
Do 30 marca br. biblioteki publiczne mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w drugiej edycji projektu „Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce”. Przewidziano przyznanie 15 grantów w wysokości od 5 do 25 tysięcy złotych.
Ogłoszono nabór wniosków do programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży. W ramach tego programu młodzież z Polski i Ukrainy, w tym dzieci uchodźców przebywające na terenie Polski, będą wspólnie realizować projekty dotyczące lokalnej historii i dziedzictwa. O naborze poinformowano na stronie Narodowego Centrum Kultury.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowy sposób podziału środków dla JST na dodatkowe zadania oświatowe realizowane dla uczniów z Ukrainy. W podziale nie będą uwzględnione dzieci i uczniowie, na których naliczono kwotę potrzeb oświatowych na rok 2025.
MEN planuje nowe kroki dotyczące nauczania dzieci ukraińskich. Wiceministra edukacji Joanna Mucha zapowiedziała w rozmowie z PAP, że resort przeprowadzi wśród ukraińskich uczniów ewaluację znajomości języka polskiego, szuka też środków na edukację europejską.
Komisja Europejska wyraziła zgodę na przeznaczenie 500 mln zł z Funduszy Europejskich na edukację ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Skorzysta na tym co najmniej 30 tys. uczniów z Ukrainy.