Do 24 września br. biblioteki publiczne mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w projekcie „Biblioteka dla Wszystkich. Moje miejsce” mającym na celu wspieranie rozwoju młodzieży i budowanie wielokulturowych społeczności. Zakwalifikowane placówki otrzymają po 64,3 tys. zł oraz wsparcie merytoryczne.
Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół, a gmina kontroluje spełnianie obowiązku nauki przez młodzież zamieszkałą na terenie tej gminy – przypomniał wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Zaznaczył, że zadania gmin związane z ewidencją uczniów dotyczą też przebywających w Polsce dzieci z Ukrainy.
Popularyzacja kultury mniejszości narodowych - polskiej we Lwowie i ukraińskiej w Przemyślu - to cel wspólnego projektu realizowanego w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Wsparte przez UE inwestycje po stronie ukraińskiej odwiedziła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wystosował list do dyrektorów szkół, nauczycieli, kuratorów oświaty i przedstawicieli samorządu, w którym przedstawił najważniejsze informacje dotyczące edukacji uczniów będących obywatelami Ukrainy. Informacje dotyczą roku szkolnego 2023/2024.
Z samorządami ukraińskimi współpracuje ok. 450 polskich JST; to dwukrotnie mniej niż w przypadku partnerstw polsko-niemieckich - wylicza dr Igor Ksenicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w analizie dla Fundacji Batorego dotyczącej stanu polsko-ukraińskiej dyplomacji samorządowej po 24 lutego 2022 roku.
Drogi Rzeszowie, dziękuję ci za to, że zostałeś pierwszym miejscem-ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie, Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawo - dziękuję wam - mówił w środę na dziedzińcu Zamku Królewskiego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.