Kilkanaścioro wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zdobyło mandat poselski w wyborach parlamentarnych. Do Sejmu wejdą także radni i pracownicy urzędów.
Od niespełna 65 proc. do ponad 90 proc. – w tym przedziale mieszczą się gminy, które osiągnęły najwyższą frekwencję w wyborach do Sejmu i Senatu w podziale na powiaty ziemskie. Większość z nich będzie miała prawo do benefitów w programach profrekwencyjnych.
Do 31 grudnia specjalne zespoły mają wybrać jednostki, których siedziby zostaną wyremontowane w ramach „Bitwy o remizy”. MSWiA i MKiŚ podają wzór, według którego obliczana będzie frekwencja uprawniająca do wygranej.
Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw. Nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu przed ogłoszeniem wyników wyborów.
Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek wieczorem oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Publikujemy listę kandydatów, którzy otrzymali mandaty.
Generalną zasadą powinno być to, że te lokale powinny być większe – powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Zaznaczyła, że w przyszłości samorządy powinny zadbać o komfort wyborców oddających glosy.