Przedłużenie do 2029 roku złagodzonych zasad zadłużania się przez samorządy terytorialne – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie ma ułatwić gminom przygotowanie w ustawowym terminie realistycznych budżetów na rok 2025 i wieloletnich prognoz finansowych.
W ubiegłym roku zadłużenie ogółem samorządów wzrosło do prawie 103 mld zł – wynika z analizy Krajowej Rady RIO. Na każdego mieszkańca gminy przypadło średnio ponad 1,5 tys. zł długu. Najgorzej pod tym względem wypadły gminy woj. dolnośląskiego.
Polacy popierają działania windykacyjne władz gminnych, chcą mieć takiego wójta, który stara się odzyskać zaległe opłaty od dłużników, ale krytycznie oceniają lokalne sposoby informowania o gospodarowaniu finansami - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.
Zarząd ŚZGiP apeluje o działania legislacyjne, które uchronią gminy przed negatywnymi skutkami podnoszenia stóp procentowych przez RPP oraz wzrostem WIBOR. Zdaniem samorządowców konieczne są zmiany przepisów, które zahamują wzrost kosztów obsługi długu publicznego.
Oprócz luzowania ustawowych mechanizmów ograniczania zadłużenia JST potrzebne są zmiany polegające na zwiększeniu wydajności źródeł dochodów bieżących dla samorządów – zaznaczyła skarbnik Zielonej Góry Regina Renc.
Samorządy oczekują zwiększenia udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych i urealnienia wysokości subwencji oświatowej do poziomu faktycznie ponoszonych na ten cel wydatków – podkreśliła w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP skarbnik Gdańska Izabela Kuś.