Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Projekt ma wprowadzić fakultatywne certyfikaty dla uczestników przetargów publicznych.
Unia Metropolii Polskich zaapelowała o usunięcie barier prawnych, które ograniczają udział samorządów lokalnych w organizacjach zajmujących się rozproszonym wytwarzaniem i konsumpcją energii. Zdaniem UMP obecne regulacje utrudniają zaangażowanie w klastry energii, spółdzielnie energetyczne i inne społeczności energetyczne.
Projektowana nowelizacja prawa zamówień publicznych ma zapewnić jednoznaczną interpretację wyroku TSUE dotyczącego wyłaniania wykonawców w postępowaniach przetargowych - wynika z założeń opublikowanych w poniedziałek w wykazie prac rządu. O dopuszczeniu wykonawców spoza UE ma decydować zamawiający.
Urząd Zamówień Publicznych rozpoczął nowy projekt edukacyjny o nazwie Akademia Zakupów Publicznych. W jego ramach planowane są szkolenia, warsztaty, dystrybucja materiałów edukacyjnych oraz inne formy współpracy z uczestnikami rynku zamówień publicznych.
Urząd Zamówień Publicznych zaprasza do zgłaszania chęci udziału w jednodniowych szkoleniach online organizowanych w ramach projektu „Wsparcie beneficjentów polityki spójności w obszarze zamówień publicznych”.
Progi unijne oraz kurs przeliczeniowy euro w zamówieniach publicznych obowiązujące w 2025 roku nie ulegają zmianie w stosunku do roku ubiegłego. Wartości te są ustalane przez Komisję Europejską co dwa lata – następna zmiana nastąpi zatem od 1 stycznia 2026 roku.