Średnio 84 proc. usług administracji publicznej dla użytkowników krajowych w Europie jest dostępnych w całości online. Gorzej jest z dostępnością e-usług dla użytkowników transgranicznych, gdzie wskaźnik ten wynosi średnio zaledwie 49 proc. Co do zasady firmy korzystają z lepszych usług administracji publicznej online niż obywatele – wynika z najnowszej edycji corocznego raportu Komisji Europejskiej „eGovernment benchmark 2023”.
W tym roku obchodzimy 30. rocznicę utworzenia Europejskiego Funduszu Spójności – w tym czasie za jego pośrednictwem w krajach członkowskich UE zainwestowano niemal 179 mld euro. Polska korzysta z tego instrumentu od 2004 roku i zrealizowała dzięki niemu blisko 5 tys. projektów, w tym kilkadziesiąt o znaczeniu strategicznym.
By spełnić unijne normy klimatyczne należy wyłożyć na promocję transportu publicznego w latach 2025-2050 ok. 7 mld euro w przypadku kolei i ok. 40 mld euro w przypadku autobusów - wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
Co trzecie zbadane przedsiębiorstwo z branży wodno-ściekowej miało w ubiegłym roku problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Monter sieci wodno-kanalizacyjnych i elektryk – to najbardziej poszukiwani specjaliści.
Sieć światłowodowa obejmuje w UE 56 proc. gospodarstw domowych, a 5G 81 proc. - wynika z opublikowanego właśnie sprawozdanie na temat stanu cyfryzacji UE za rok 2023. Cele na rok 2030 to dostępność tych technologii dla całej populacji UE. Ponadto Unia ma zwiększyć w tym okresie udział w wartości globalnej produkcji najnowocześniejszych półprzewodników oraz m.in. zapewnić stuprocentową dostępność głównych usług publicznych poprzez internet.
Kluczowym narzędziem transformacji ciepłownictwa polegającej wprowadzaniu m.in. niskoemisyjnych i zeroemisyjnych źródeł ciepła oraz wspieraniu efektywności energetycznej odgrywają programy współfinansowane ze środków europejskich – wynika z opracowania Ministerstwa Klimatu i Środowiska.