Wykrywanie zagrożeń z użyciem sztucznej inteligencji, wykorzystanie VLAN do segmentacji i izolacji sieci, praktyczne zastosowanie narzędzi EDR i XDR oraz wprowadzenie do Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji – to tematy bezpłatnych szkoleń online organizowanych w kwietniu przez departament cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji.
Starostwo Powiatowe w Piszu (woj. warmińsko-mazurskie) poinformowało, że wewnętrzne systemy informatyczne urzędu oraz powiatowego zespołu szkół stały się celem ataku hakerskiego. „Na chwilę obecną nie potwierdzamy wycieku jakichkolwiek danych, jednak nie możemy wykluczyć takiej możliwości” - zaznaczono.
17 marca rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach pięciu naborów składających się na finansowany z KPO projekt e-Kompetencje. Jego celem jest m.in. przeszkolenie z umiejętności cyfrowych 48 tys. urzędników, 35 tys. nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz 13 tys. nauczycieli szkolnych.
Do 30 czerwca 2026 r. podmioty będą mogły wydatkować środki przyznane w ramach programu „Cyberbezpieczne wodociągi”; nabór będzie trwał co najmniej miesiąc - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez resort cyfryzacji.
Jeszcze w marcu br. ma zostać ogłoszony nabór do programu „E-Kompetencje”, którego celem jest podnoszenie umiejętności cyfrowych nauczycieli, urzędników oraz osób wykluczonych cyfrowo. Na szkolenia przewidziano ogółem 626 mln złotych w formie dotacji – poinformował resort funduszy.
W drugim kwartale br. ma ruszyć projekt „Cyberbezpieczne wodociągi” współfinansowany ze środków KPO. Na realizację tego przedsięwzięcia zaplanowano ok. 328,5 mln zł netto – poinformował departament cyberbezpieczeństwa resortu cyfryzacji.