Zabezpieczanie łączności bezprzewodowej i urządzeń sieciowych, audyt wewnętrzny SZBI, systemy IDS/IPS, bezpieczeństwo usług chmurowych oraz wykrywanie zagrożeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – to tematy bezpłatnych szkoleń online organizowanych w maju przez departament cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji.
Ponad 70 proc. skontrolowanych przez NIK urzędów samorządowych nie byłoby w stanie zapewnić ciągłości działania systemów informatycznych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Kontrolerzy Izby wykryli też wiele innych niedociągnięć dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego JST.
W 2025 roku rząd przeznaczy rekordowe 4 mld zł na cyberbezpieczeństwo, co stanowi największy budżet w historii Polski na ten cel – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Szczególną uwagę poświęcono samorządom, które zmagają się z rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni.
Już ponad 200 JST przy wsparciu NASK rozpoczęło proces wdrożenia chmurowej wersji systemu EZD RP, a w kolejce czeka ponad 500 kolejnych jednostek. Główne zalety rozwiązania to brak kosztów po stronie JST oraz gwarancja cyberbezpieczeństwa systemu.
Ponad 48 proc. pracowników w Polsce doświadczyło w ostatnim roku przynajmniej jednej formy cyberprzemocy, a co ósma osoba jest regularnie jej ofiarą - wynika z raportu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.
Wykrywanie zagrożeń z użyciem sztucznej inteligencji, wykorzystanie VLAN do segmentacji i izolacji sieci, praktyczne zastosowanie narzędzi EDR i XDR oraz wprowadzenie do Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji – to tematy bezpłatnych szkoleń online organizowanych w kwietniu przez departament cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji.