735 tys. laptopów, laptopów przeglądarkowych i tabletów trafi do szkół w roku szkolnym 2025/2026. Zostaną one przekazane na własność organom prowadzącym szkoły. Będą używane przez uczniów na zajęciach – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. We wtorek ogłoszono przetarg na zakup tych urządzeń.
W sytuacji, gdy wyborca w celu otrzymania karty do głosowania wylegitymuje się mDowodem w aplikacji mObywatel, członkowie komisji wyborczej będą mieli obowiązek zweryfikowania okazanego im dokumentu elektronicznego – wynika z najnowszej uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Wyjaśniamy, jak krok po kroku to zrobić.
Uruchomienie w 2026 roku szeroko zakrojonego programu szkoleń dla samorządowców z wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracy urzędów – zapowiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel, która wprowadza nowe funkcje w aplikacji, w tym m.in. mLegitymację nauczyciela, mStłuczkę czy wirtualnego asystenta obywatela. Projektowane zmiany rozszerzają także możliwości podpisu elektronicznego.
Centralny Ośrodek Informatyki (COI) rozwija usługę ePłatności w aplikacji mObywatel wspierając samorządy w oferowaniu nowoczesnych rozwiązań płatniczych. W kwietniu br. wprowadzono funkcjonalność opłaty z inicjatywy mieszkańca, a w najbliższych planach jest umożliwienie ręcznego wprowadzania danych o płatnościach i dotacje dla JST na integrację z systemem.
Ponad 70 proc. skontrolowanych przez NIK urzędów samorządowych nie byłoby w stanie zapewnić ciągłości działania systemów informatycznych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Kontrolerzy Izby wykryli też wiele innych niedociągnięć dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego JST.