Tylko aktywna postawa gminy pozwoli skutecznie chronić mieszkańców przed nadużyciami i wspierać wiarygodność programu – wskazano w komunikacie NFOŚiGW. Samorządy powinny też reagować na przypadki podszywania się pod instytucje publiczne w programie Czyste Powietrze.
Gmina odpowiada za prawidłową realizację wszystkich powierzonych jej zadań, niezależnie od tego, kto faktycznie je wykonuje w jej imieniu – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaapelował też o szczególną ostrożność w powierzaniu przez gminy zadań operatora w programie Czyste Powietrze zewnętrznym podmiotom.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza na szkolenie ze zmian w programie „Czyste Powietrze”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Czy gmina może zlecić zadania operatora programu „Czyste Powietrze” na zewnątrz? Czy korzystanie z pomocy operatora jest obowiązkowe? Jakie wymagania muszą spełnić osoby wykonujące zadania operatorskie w gminie – na te i wiele innych pytań odpowiada przygotowany przez NFOŚiGW poradnik dla gmin w formie pytań i odpowiedzi.
Do pełnienia zadań operatorów w programie Czyste Powietrze zgłosiło się już 950 gmin - poinformował NFOŚiGW. Nabór na gminnych operatorów prowadzony jest w trybie ciągłym - przyjmowane są zgłoszenia kolejnych gmin.
Nabór wniosków w nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” ruszy 31 marca 2025 r. Wprowadzone zmiany uszczelniły zasady przyznawania dofinansowań i wzmocniły rolę gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów – poinformowała w czwartek ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.