Znowelizowane Prawo ochrony środowiska wprowadza zmiany w zakresie programów ochrony powietrza. Według nowych przepisów pomiary jakości powietrza będą dokonywane w 46 strefach, a na samorządy zostanie nałożony obowiązek sporządzania sprawozdań z realizacji programów ochrony powietrza.
Gminy, w których w których w 2021 r. stwierdzone zostały największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, skorzystają z prawa do wyższego o 5 pkt. proc. poziomu dofinansowania w nowym programie NFOŚiGW „Ciepłe Mieszkanie”. W załączniku publikujemy listę 322 samorządów, które skorzystają z tego przywileju.
WFOŚiGW w Warszawie ogłosił nabór wniosków w ramach programu „Modernizacja Oświetlenia” Samorządy z Mazowsza mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł na zadania ograniczające zużycie energii potrzebnej do oświetlenia ulic.
Od piątku 15 bm. można składać wnioski na prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem wymiany "kopciucha" bądź ocieplania domu. NFOŚiGW "z wyprzedzeniem" przekaże do 50 proc. kwoty dotacji, maksymalnie nawet 40 tys. zł.
Śląski Związek Gmin i Powiatów zaapelował o zwiększenie kryterium dochodowego dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze” oraz urealnianie kwot dotacji. Zdaniem samorządowców przy obowiązujących zasadach wielu zainteresowanych nie jest w stanie zrealizować zadań związanych z wymianą źródeł ciepła.
Ponad dwie trzecie użytkowanych w Polsce kotłów na paliwo stałe mieści się w najniższej – trzeciej – klasie sprawności energetycznej lub poniżej - wynika ze statystyk Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ogółem spośród blisko 9,8 mln już zewidencjonowanych źródeł ciepła w kraju aż 5,4 mln działa na paliwo stałe.