Gmina w przypadkach określonych ustawowo ma obowiązek zapewnić uczniowi, bezpłatny transport i opiekę do szkoły, w której obwodzie mieszka dziecko – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. Organizacja dowozu dla dzieci spoza obwodu szkoły czy spoza gminy jest dopuszczalna, ale stanowi zadanie fakultatywne.
Gmina zobowiązana jest do organizacji bezpłatnego przewozu i opieki dla dziecka z niepełnosprawnością, lub zwrotu kosztów, jeśli rodzice organizują transport we własnym zakresie do placówki, która zapewni realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Edukacji Narodowej. O wyborze placówki decydują rodzice.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę prawa oświatowego oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zmiany dotyczą m.in. sposobu rozliczania zwrotu kosztów dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek edukacyjnych. Nowe przepisy wejdą w życie od 26 października.
Senat zgłosił propozycję nowelizacji Prawa oświatowego w zakresie naliczania stawek za dowóz niepełnosprawnych uczniów do szkół. Celem zmian ma być zniwelowanie dysproporcji pomiędzy stawkami wynikającymi z ustawy, a rzeczywistymi kosztami ponoszonymi przez rodziców.
Sposób obliczania zwrotu kosztów dowożenia dziecka niepełnosprawnego do szkoły nadal budzi wątpliwości rodziców. Gminy liczą tak, by było korzystnie dla budżetu – zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich.