Postulaty i opinie strony samorządowej będą stanowić punkt wyjścia do dalszych rozważań nad zmianami prawnymi i organizacyjnymi związanymi z funkcjonowaniem straży gminnych i miejskich – wskazał w odpowiedzi na interpelację wiceszef MSWiA Tomasz Szymański. Analizowana jest m.in. kwestia uprawnień emerytalnych strażników.
Szczególny charakter pracy i służby w Strażach Miejskich i Gminnych wymaga stworzenia dla funkcjonariuszy i pracowników tych formacji ochrony emerytalnej adekwatnej do charakteru realizowanych obowiązków służbowych – wskazała Unia Metropolii Polskich. Samorządowcy chcą, by strażnicy miejscy i gminni zostali objęci przepisami o emeryturach pomostowych.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.
Od 1 września wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.
Emerytury stażowe mają przysługiwać osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn – wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
W lipcu 2023 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,4 tys. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przeciętna wysokość kompensówki w lipcu wyniosła ok. 3,5 tys. zł.