Wśród wyzwań związanych z obecną perspektywą unijną jest m.in. kwestia wygospodarowania środków na zapewnienie wkładu własnego czy rosnące ceny usług, ale samorządy dobrze wykorzystają fundusze unijne - ocenili uczestnicy debaty Serwisu Samorządowego PAP podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
W sytuacjach kryzysowych, jak pandemia czy wojna, pojawia się świadomość, że nie ma lepszej możliwości zarządzania kryzysem niż współpraca wszystkich szczebli administracji - to główne wnioski sesji plenarnej „Nowa rzeczywistość nowej epoki”, która zwieńczyła pierwszy dzień VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
Na potrzebę zwiększenia liczby kobiet w samorządach terytorialnych, w tym na kierowniczych stanowiskach – wskazywały uczestniczki panelu dyskusyjnego „Samorząd na obcasach” – siła kobiet w samorządzie”, który odbył się podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Obecnie tylko 12 proc. wójtów, burmistrzów, prezydentów to kobiety.
Większe szanse kariery dla młodych ludzi, wzrost płac na terenie gminy, branding lokalizacji przyciągający inwestorów oraz fundusze dla organizacji pozarządowych – to, zdaniem ekspertów, wynik pozytywnego wpływu działalności międzynarodowych korporacji na lokalną gospodarkę i rozwój regionu.
Samorządowcy z województwa warmińsko-mazurskiego chcieliby w promocji regionu w większym stopniu wykorzystać potencjał, jaki ma osoba wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, który większość życia spędził na Warmii. O sposobach realizacji tego przedsięwzięcia dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego Mikołajki 2023.