W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane obwieszczenie marszałka Sejmu w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dokument uwzględnia zmiany wprowadzone wcześniejszymi ustawami.
Chcemy mieć większą autonomię, jeśli chodzi o tworzenie szkół, przedszkoli, w zakresie wykorzystania infrastruktury oświatowej. Dzisiaj mamy potężne bariery - powiedział PAP Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Po spotkaniu z MEN i MF samorządowcy liczą na „doprowadzenie do koniecznych zmian”.
Subwencja oświatowa zastąpiona przez naliczane indywidualnie potrzeby oświatowe nie zlikwiduje problemu, a systemowa zmiana finansowania oświaty ma charakter jedynie kosmetyczny – to wnioski debaty eksperckiej na temat szans i wyzwań związanych z nowym systemem finansowania oświaty.
Jeżeli narzuca się nam wynagrodzenia nauczycieli, na które nie dostajemy żadnego finansowania i na które nie mamy żadnego wpływu, to powinniśmy dostać na nie pieniądze – mówiła Aneta Lipowiecka, skarbniczka gminy Proszowice podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników.
Jako strona samorządowa KWRiST wyrażamy niezadowolenie z obecnych mechanizmów finansowania zadań oświatowych. Oczekujemy rzetelnych wyliczeń finansowych potrzeb oświatowych. Konieczne jest wprowadzenie zmian zapewniających efektywność wydatkowania środków publicznych w zakresie oświaty – niniejszy dokument ukazuje niektóre z możliwych do wprowadzenia zmian – poinformowała strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.