W latach 2018-2024 nocną prohibicję wprowadziło 176 gmin, w 30 dotyczy to części gminy lub miasta; 9 gmin uchyliło zakaz, w 5 wojewoda uchylił uchwałę lub jej część, a w jednej gminie nieważność uchwały stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Od 1 lipca 2026 r. ma zostać wprowadzony obowiązek udostępniania danych w Centralnym Rejestrze Umów przez jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, związki metropolitalne oraz samorządowe jednostki organizacyjne – wynika z projektu ustawy przedstawionego przez Ministerstwo Finansów.
Samorządy zyskają więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ukazał się w poniedziałek w wykazie prac RM. Do końca stycznia br. prace nad nimi rozpoczęło ok 75 proc. gmin.
„Raport muszą przygotować wszystkie podmioty publiczne w Polsce, które spełniają definicję z art. 3 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dotyczy to zarówno urzędów gmin, miast i powiatów, jak i ich jednostek podległych” – wskazało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące organizacji i funkcjonowania Lokalnych Grup Działania oraz przyłączania gmin do strategii rozwoju lokalnego.
Inicjowania postępowań o zmianę granic administracyjnych w trybie wnioskowym nie częściej niż raz na pięć lat oraz jasnych regulacji dotyczących rozliczeń pomiędzy samorządami domagają się przedstawiciele gmin wiejskich. Samorządowe projekty nowelizacji przepisów w tym zakresie zostały przekazane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.