Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wybrani do parlamentu będą mogli pełnić dotychczasowe obowiązki do czasu złożenia ślubowania – wskazano w poselskim projekcie zmian w Kodeksie Wyborczym. Nowe przepisy mają zapewnić ciągłości władzy samorządowej.
Rząd przyjął projekt, który przewiduje przedłużenie na 2024 r. funkcjonowania mechanizmów osłonowych dotyczących zamrożenia cen energii - wynika z wtorkowego komunikatu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dla samorządów cena maksymalna ma pozostać na poziomie 693 zł/MWh.
10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.
Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło kolejny nabór wniosków w konkursie „Strzelnica w powiecie”. Jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować o wsparcie do 300 tys. zł na utworzenie i wyposażenie strzelnic pneumatycznych.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi nie wyklucza możliwości wydatkowania środków z funduszu społecznego np. na paczki okolicznościowe dla dzieci. W planowaniu tego rodzaju wydatków należy wziąć pod uwagę lokalne tradycje społeczno-kulturowe i sporządzić odpowiednią uchwałę zebrania wiejskiego.
Do 16 listopada gminy i powiaty mogą wnioskować o wsparcie w programie „Opieka wytchnieniowa”. W puli jest 190 mln zł na organizację usług opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu dziennego i pobytu całodobowego.