W ramach programu „Cyberbezpieczny Samorząd” każdy samorząd w Polsce dostanie grant na to, aby wspomóc swoją infrastrukturę w obszarze cyberbezpieczeństwa — powiedział w poniedziałek w Toruniu minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Projekt ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Trzech gminnych urzędników oraz trzech przedstawicieli prywatnych firm zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBA w powiecie wrocławskim i dzierżoniowski. Zatrzymanym postawiono zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, złożenia i przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji samorządowej.
Gminy nie wykorzystywały oszczędnie i efektywnie pieniędzy na oświetlenie dróg, ulic, parków położonych na ich terenie – wskazała Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem NIK samorządy mogły wydać nawet 12 proc. mniej środków, gdyby m.in. na bieżąco weryfikowały zużycie energii.
Urzędy gmin będą rejestrować zgłoszenia zastrzeżeń numeru PESEL - zakłada rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu ograniczania skutków kradzieży tożsamości. Nowy obowiązek miałby wejść w życie jesienią, urzędy z tytułu nowego zadania zleconego miałyby otrzymać w 2023 r. 0,9 mln zł - wynika z uzasadnienia projektu.
Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Chodzi m.in. o poszerzenie katalogu organizacji społecznych, które będą mogły prowadzić mieszkania treningowe i wspomagane. Wśród podmiotów uprawnionych do tego typu działań wskazano m.in. Koła Gospodyń Wiejskich.
Związek Gmin Wiejskich RP zaapelował o wprowadzenie nowych przepisów regulujących zasady zmian granic jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi m.in. o zagwarantowanie możliwości złożenia w tej sprawie skargi do sądu administracyjnego.