Gminy mogą swobodnie określać górne stawki opłat za wywóz szamb z prywatnych nieruchomości, ale powinny ustalać je racjonalnie – uważa Ministerstwo Infrastruktury. Resort odpowiedział na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zawyżania przez gminy stawek za wywóz ścieków ze zbiorników bezodpływowych.
Stawki opłat za pobór wód podziemnych jak i powierzchniowych mają pozostać na dotychczasowym poziomie - wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia ministra infrastruktury. Nowe przepisy określają też wysokość opłaty za wodę w przypadku pomp ciepła i akumulatorów ciepła warstwy wodonośnej.
W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028. Wymagane nakłady inwestycyjne do 2028 r. oszacowano na ok. 17,385 mld zł, a na lata 2029-2034 r. na 5,425 mld zł.
W 2022 r. długość sieci kanalizacyjnej zwiększyła się o 4,1 tys. km, czyli o 2,4 proc. Nadal jednak na obszarach wiejskich ponad 60 proc. gospodarstw, a w miastach prawie 25 proc. budynków mieszkalnych nie jest podłączonych do sieci.
WSA w Warszawie dwukrotnie w ostatnich tygodniach przyznał rację spółkom wodociągowym będącym w sporze z Wodami Polskimi. W obu przypadkach sąd wskazał, że regulator nie może odmówić zatwierdzenia taryfy, posługując się pozaprawnymi argumentami.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski wydało stanowisko w sprawie wprowadzenia regulatora w branży odpadowej. Samorządowcy nie chcą, by taryfy opłat za śmieci były ustalane przez centralny organ decyzyjny.