Gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie będą mogły otrzymać wsparcie na budowę lub modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Nabory wniosków rozpoczną się w grudniu 2024 r. - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
Ustalanie taryf za wodę i ścieki powinno wrócić do samorządów - powiedziała PAP prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska, odnosząc się do projektu ustawy, który jest przygotowywany w Ministerstwie Infrastruktury.
Rada UE przyjęła we wtorek, 5 listopada zmiany w tzw. dyrektywie ściekowej. Nowe przepisy rozszerzą obowiązek tworzenia systemów kanalizacji na wszystkie aglomeracje o RLM (równoważnej liczbie mieszkańców) wynoszącej 1 000 lub więcej oraz zaostrzą parametry oczyszczania ścieków komunalnych.
Odpady powstałe po powodzi trzeba zebrać i złożyć ze świadomością, że stwarzają zagrożenie sanitarne. Potrzebne są rozwiązana prawne, które pozwolą na odstępstwa od ogólnych zasad postępowania z odpadami – powiedział PAP specjalista w zakresie inwestycji przemysłowych i gospodarki odpadami Piotr Szewczyk.
To gminy powinny ustalać taryfy za wodę, a rolą organu regulacyjnego powinno być ich kontrolowanie i ocena jakości świadczonych usług – uważają samorządowcy z woj. warmińsko-mazurskiego.
W 2023 roku do eksploatacji oddano 55 oczyszczalni ścieków, 3 tys. km sieci wodociągowej i blisko 4 tys. km. sieci kanalizacyjnej – podał GUS. Gminy, obok firm, były najważniejszym inwestorem projektów środowiskowych i wodnych.