Spółki samorządowe powinny mieć prawnie zagwarantowaną możliwość prowadzenia działalności poza sferą użyteczności publicznej, w tym na obszarze innych gmin – wskazał Zarząd Związku Miast Polskich. Według samorządowców niezbędne jest wypracowanie jednoznacznej podstawy prawnej określającej zasady tworzenia i funkcjonowania spółek komunalnych.
Związek Województw RP zaapelował o pilne zwiększenie puli środków w ramach KPO na inwestycje wodno-kanalizacyjne na obszarach wiejskich. Zgłoszone przez samorządy zapotrzebowanie przekracza dostępne limity pięciokrotnie.
Ustawa o rozszerzonej odpowiedzialności producentów będzie przyjęta w 2025 r. i ma być wdrażana stopniowo. Głównymi beneficjentami środków pochodzących z opłat za zagospodarowanie opakowań będą gminy – powiedziała PAP wiceszefowa resortu klimatu i środowiska Anita Sowińska.
Do 30 czerwca 2026 r. podmioty będą mogły wydatkować środki przyznane w ramach programu „Cyberbezpieczne wodociągi”; nabór będzie trwał co najmniej miesiąc - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez resort cyfryzacji.
Ruszyły konsultacje nowego programu NFOŚiGW „Gospodarka wodno-ściekowa poza granicami aglomeracji”. Projekt przewiduje częściowo umarzalne pożyczki przeznaczone m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego. Do podziału ma być 100 mln zł.
Wniosek do Komisji Europejskiej o rewizję programu FEnIKS i zwiększenie środków na infrastrukturę wodno-ściekową zapowiedział w rozmowie z PAP wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej Robert Gajda.