Na przełomie czerwca i lipca br. NFOŚiGW planuje ogłoszenie nowego programu wspierającego inwestycje kanalizacyjne na obszarach wiejskich - dowiedział się Serwis Samorządowy PAP. Budżet programu, który będzie realizowany w latach 2025-2030 wyniesie 100 mln zł.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dokument uwzględnia zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed 14 maja 2025 r.
Związek Gmin Wiejskich RP zaapelował o utworzenie Rządowego Funduszu Komunalnego dedykowanego gospodarce ściekowej na obszarach wiejskich. Resort infrastruktury odpowiedział wprost, że nie ma środków na taki mechanizm. Wskazał jednak, że NFOŚiGW planuje uruchomienie programu wsparcia inwestycji wodno-ściekowych na terenach wiejskich z budżetem w wysokości 100 mln zł.
Spółki samorządowe powinny mieć prawnie zagwarantowaną możliwość prowadzenia działalności poza sferą użyteczności publicznej, w tym na obszarze innych gmin – wskazał Zarząd Związku Miast Polskich. Według samorządowców niezbędne jest wypracowanie jednoznacznej podstawy prawnej określającej zasady tworzenia i funkcjonowania spółek komunalnych.
Związek Województw RP zaapelował o pilne zwiększenie puli środków w ramach KPO na inwestycje wodno-kanalizacyjne na obszarach wiejskich. Zgłoszone przez samorządy zapotrzebowanie przekracza dostępne limity pięciokrotnie.
Ustawa o rozszerzonej odpowiedzialności producentów będzie przyjęta w 2025 r. i ma być wdrażana stopniowo. Głównymi beneficjentami środków pochodzących z opłat za zagospodarowanie opakowań będą gminy – powiedziała PAP wiceszefowa resortu klimatu i środowiska Anita Sowińska.