Zarząd Związku Miast Polskich negatywnie zaopiniował przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy regulującej kwestię zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Samorządom nie podoba się m.in. pozostawienie zbyt dużej roli regulatora. ZMP zapowiedział też wspólne stanowisko w tym zakresie z Izbą Gospodarczą "Wodociągi Polskie".
Skontrolowane przez NIK przedsiębiorstwa wodociągowe nie podejmowały działań, które pozwoliłyby na skuteczne zmniejszenie strat wody w systemach wodociągowych. W efekcie straty w niektórych sieciach wynosiły od 20% do blisko 58%. Izba zwróciła uwagę, że bezpośredni koszt wytworzenia 1 m3 wody utraconej wynosił średnio ok. 55 gr i stanowił ponad 10% ceny wody.
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” (IGWP) oceniła negatywnie przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy regulującej kwestię zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Zdaniem Izby proponowane rozwiązania wpłyną negatywnie na wyniki finansowe przedsiębiorstw z branży.
Do 11 kwietnia br. można składać wnioski o dofinansowanie projektów wspierających ochronę wód, zrównoważoną gospodarkę wodną i oczyszczanie ścieków - poinformował w poniedziałek NFOŚiGW. Według władz funduszu jest szansa na zwiększenie budżetu naboru nawet czterokrotnie.
Rady gmin znów będą miały wyłączną kompetencję do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wody Polskie będą mogły ingerować w ten proces w przypadku planu zmiany taryfy o ponad 15 proc. - zakłada projekt ustawy opublikowany na stronach RCL.
Gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie będą mogły otrzymać wsparcie na budowę lub modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Nabory wniosków rozpoczną się w grudniu 2024 r. - poinformowało ministerstwo rolnictwa.