W 2022 r. wyniki finansowe instytucji kultury wzrosły w porównaniu z uzyskanymi w poprzednim roku. Przychody ogółem wzrosły o 18,1 proc., a nakłady inwestycyjne o 25,1 proc. Najlepsze wyniki notują placówki kulturalne na Mazowszu, najgorsze na Lubelszczyźnie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
W 2022 r. liczba obowiązujących umów na najem mieszkań z zasobu gminy wynosiła 613,5 tys.; w porównaniu z rokiem poprzednim to spadek o 2,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Na najem oczekiwało 126,3 tys. gospodarstw domowych, w zdecydowanej większości w miastach.
15,44 mld zł wyniosła w 2021 r. łączna wartość środków przekazanych samorządom na finansowanie i współfinansowanie programów i projektów ze środków funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności UE, ze środków bezzwrotnych z Unii Europejskiej oraz na realizację płatności z budżetu środków europejskich. Kwota ta była o 20 proc. niższa niż zakładano – wynika z raportu GUS „Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego 2021”.
W 2022 r. ponad połowa klientów urzędów administracji publicznej korzystała z ich usług przez internet – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Najpopularniejsze zdalne usługi urzędowe to: pobieranie formularzy, wyszukiwanie informacji oraz wysyłanie deklaracji podatkowych.
W 2020 roku ponad połowa krajowej wartości PKB została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim – wynika z najnowszej publikacji GUS. Spadek PKB brutto wystąpił w dwóch regionach – śląskim i podkarpackim.
Spośród prawie 2,5 tys. gmin w 1776 nastąpił spadek liczby ludności w porównaniu do poprzedniego spisu powszechnego z 2011 r. – poinformował we wtorek prezes GUS Dominik Rozkrut. Jak dodał, największe ubytki zanotowano na tzw. ścianie wschodniej oraz w części woj. warmińsko-mazurskiego.