Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński utrzymał w mocy decyzję o rozbiórce pomnika poświęconego Armii Czerwonej, który znajduje się w centrum Olsztyna. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Prezydent Olsztyna oświadczył, że odwoła się do sądu administracyjnego.
Nawet 70 tys. złotych dofinansowania na realizację projektów związanych z szeroko rozumianą edukacją historyczną mogą otrzymać samorządowe instytucje kultury w ramach tegorocznej edycji programu „Patriotyzm Jutra”. Nabór wniosków trwa do 27 lutego br.
Wczesnomodernistyczne centrum Gdyni zostało oficjalnie zgłoszone jako polski kandydat do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do 24 lutego 2023 roku samorządowe instytucje kultury mogą składać wnioski do programu dotacyjnego „Niepodległa” na 2023 r. W programie można wnioskować o dofinansowanie od 10 tys. do 100 tys. złotych brutto na projekty upamiętniające wydarzenia historyczne.
Wojewoda warmińsko-mazurski wydał decyzję nakładającą na Gminę Olsztyn obowiązek usunięcia pomnika wdzięczności armii radzieckiej. Nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności - poinformował w czwartek rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Urzędnicy prezydenta Olsztyna odpowiedzieli, że odniosą się do sprawy jak otrzymają decyzję.
Do 14 kwietnia szkoły, biblioteki i samorządowe instytucje kultury mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w corocznej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Uczestnicy otrzymają bezpłatnie zestaw unikalnych materiałów edukacyjnych.