Pomorze, Małopolska i Mazowsze to najbardziej innowacyjne regiony Polski z punktu widzenia ekologii - wynika z najnowszego raportu Banku Millenium, który od 5 lat opracowuje Eko-indeks innowacyjności. Uwzględnia w nim 17 czynników zgrupowanych w czterech kategoriach uwzględniających nakłady na ekologiczne inwestycje, ich efekty, wykorzystanie regionalnych zasobów i aktywność społeczno-ekonomiczną w obszarze eko-innowacji.
Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej ogłosiło nowy konkurs, który jest kontynuacją inicjatywy „Science meets regions” promującej współpracę pomiędzy samorządami regionalnymi i jednostkami naukowymi.
Powiat tarnowski, który uruchomił nowoczesny system monitorowania zagrożeń pogodowych i ostrzegania przed powodziami błyskawicznymi, zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Innowacyjny Samorząd w kategorii powiatów. Drugie miejsce zajął powiat poznański, a trzecie powiat toruński.
Zduńska Wola, która opracowała i udostępniła w internecie aplikację Stop Smog oferującą kompleksowe wsparcie mieszkańcom miasta planującym wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne, zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu Innowacyjny Samorząd w kategorii gmin miejskich. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Opole, a trzecie Rzeszów.
Gminy Czerwonak i Szprotawa, Zduńska Wola, Katowice, powiat tarnowski i województwo kujawsko-pomorskie to zwycięzcy konkursu Innowacyjny Samorząd 2022 zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. W sumie, podczas czwartkowej gali, nagrodzono 18 projektów i przyznano 49 wyróżnień.
Innowacyjność ma zastosowanie we wszystkich obszarach działalności samorządów. Liczy się przede wszystkim kreatywność, bo to właśnie dzięki niej można załatać różne niedostatki finansowe – mówi prof. Stanisław Łobejko z SGH w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP na temat naszego konkursu Innowacyjny Samorząd.