Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało kolejną edycję raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”. Publikacja zawiera dane na koniec pierwszego kwartału 2025 r. Jak poinformował resort, w raporcie po raz pierwszy uwzględniono informacje o planowanych inwestycjach realizowanych przy wsparciu środków publicznych.
Wprowadzenie definicji treści szkodliwych i treści pornograficznych to zdaniem Rzeczniczki Praw Dziecka elementy niezbędne, które powinny się znaleźć w projekcie ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie.
CERT Polska poinformował o uruchomieniu bezpłatnego narzędzia umożliwiającego skanowanie domen pod kątem cyberzagrożeń, wysyłającego alerty o wyciekach danych oraz ostrzegającego przed potencjalnie niebezpiecznymi stronami.
Dodatkowe blisko 2 miliardy złotych ma trafić na dofinansowanie projektów rozwoju e-usług publicznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i wzmacniania cyberbezpieczeństwa – wynika z projektu uchwały opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu ws. przeglądu programu FERC i przesunięć w jego budżecie.
Blisko 16 proc. punktów adresowych w kraju nie ma możliwości podłączenia się do sieci szerokopasmowej - wynika z raportu "Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu". Z analizy wynika, że najwięcej tzw. białych plam jest w woj. lubuskim i warmińsko-mazurskim. Jeden z najgorszych odsetków ma natomiast gmina Tuchomie z woj. pomorskiego - 98,59 proc.
Zbudowana z udziałem środków UE za 251 mln zł sieć szkieletowa szerokopasmowego Internetu, która miała umożliwić dostęp do sieci mieszkańcom woj. podlaskiego, pozostaje niewykorzystana - wynika z kontroli NIK.