W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie zmieniające zasady przyznawania wsparcia na dofinansowanie funkcjonowania koordynatora szerokopasmowego w gminach i powiatach. Środki będą przekazywane dopiero po wyznaczeniu koordynatora.
Źle zabezpieczone foldery z kodem źródłowym systemu, a nawet hasłami dostępowymi, dostępne publicznie pliki konfiguracyjne z hasłami, pliki z kopią zapasową serwisu czy foldery z danymi systemu poczty oraz kilkaset stron bazujących na nieaktualizowanym oprogramowaniu – odkryli specjaliści z CERT Polska w trakcie skanowania domen gmin i powiatów.
Na koniec 2021 r. dostęp do internetu stacjonarnego o przepustowości co najmniej 30 mb/s miało w Polsce 80,1 proc. gospodarstw domowych; po realizacji wszystkich inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa udział ten ma wzrosnąć do 84 proc. Najlepiej sytuacja wygląda w woj.: śląskim i małopolskim, najgorzej w podlaskim.
NASK udostępniła darmową publikację na temat bezpiecznego funkcjonowania w świecie cyfrowym „ABC cyberbezpieczeństwa”. Poradnik może stanowić zarówno materiał edukacyjny dla szkół, jak również pomoc w budowaniu kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród pracowników urzędów.
Instytut Łączności poinformował o dwóch nowych terminach szkoleń z obsługi Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS) – odbędą się one 14 i 16 grudnia, od godziny 11.
Władze lokalne i regionalne mają do odegrania kluczową rolę w zwalczaniu przestępstw z nienawiści oraz mowy nienawiści – to przesłanie opinii przyjętej przez Europejski Komitet Regionów podczas sesji plenarnej. Komitet poparł także propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą penalizacji na poziomie unijnym przestępstw z nienawiści oraz mowy nienawiści.