Możliwość zwiększenia do 29 osób liczby uczniów w klasach, zmniejszenie wymiaru dodatkowych lekcji języka polskiego dla dzieci z Ukrainy i dodatkowe obowiązki dla dyrektorów szkół związane z organizacją egzaminów – to główne zmiany wynikające z rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia uczniów z Ukrainy.
Udało nam się uzyskać bardzo duży grant unijny na proces wprowadzania ukraińskich dzieci do polskich szkół, czyli wprowadzenie obowiązku szkolnego i łączenie tego z 800+ - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Środkami będziemy dysponowali prawdopodobnie od 1 stycznia 2025 roku – dodała.
1 lipca wchodzi w życie znowelizowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Gminy będą miały dodatkowe obowiązki związane z potwierdzaniem tożsamości Ukraińców, którym nadano numer PESEL na podstawie m.in. oświadczenia.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zakłada ona m.in. przedłużenie do 30 września 2025 r. legalności pobytu ukraińskich uchodźców - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe kancelarii.
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Nowy wzór obowiązuje od 2 marca.
Rada Gmin i Regionów Europy, do której należą m.in. Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich, zaapelowała o uwolnienie uprowadzonych podczas wojny w Ukrainie burmistrzów.