Mielno to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kurortów nadmorskich w Polsce. Gmina miejsko – wiejska usytuowana pomiędzy morzem a mierzeją jeziora Jamno, pełna jest urokliwych szerokich i czystych plaż. Błękitna Flaga dumnie powiewa nad mieleńską promenadą, potwierdzając najwyższą jakość norm czystości wody i bezpieczeństwa.
Liczne przedsięwzięcia inwestycyjne, dzięki pozyskanym przez samorząd funduszom zewnętrznym, zmieniają turystyczny wizerunek miejscowości nad Bałtykiem. Wzrasta znaczenie Sarbinowa, Mielenka, Chłopów, Gąsek i Łaz, a unijne projekty tworzą przyjazny klimat dla stymulowania rozwoju sportu, rekreacji oraz aktywnego wypoczynku w gminie. Stanowią też wartość dodaną, która w połączeniu z takimi walorami jak 25 kilometrów piaszczystych plaż, czysta morska woda oraz nowoczesna baza noclegowa przyciągają jak magnes turystów z całej Europy.
Ponadto na terenie gminy prężnie funkcjonują całoroczne obiekty proponujące wczasy połączone z rehabilitacją, turnusy z odnową biologiczną, oferujące pobyty połączone z dietą odchudzające, czy aktywną rekreację. Świetne położenie geograficzne daje gościom odwiedzającym ten region wiele możliwości uprawiania różnych form wypoczynku: kitesurfing, żeglarstwo, wędkarstwo, liczne trasy rowerowe, ścieżki nordic walking. Aktywność turyści mogą połączyć z możliwością poznania tradycji tego regonu zwiedzając np. osadę rybacką w Chłopach, przystań rybacką w Unieściu, latarnię morską w Gąskach czy grodzisko słowiańskie w Mielnie.
Gospodarze gminy i lokalni przedsiębiorcy z każdym rokiem dbają o dywersyfikację produktów turystycznych oraz wszelkie formy wydłużenia sezonu letniego. Bez wątpienia taką rozpoznawalną wizytówką są Międzynarodowe Zloty Morsów, które mają już swoja 14-letnią tradycję.
Sami miłośnicy kąpieli w lodowatym Bałtyku okrzyknęli Mielno – zimową stolicą morsów.
Gmina Mielno to także świetne miejsce do inwestowania i prowadzenia biznesu.
Zasób gminnych nieruchomości jest bardzo ograniczony, zatem działania włodarzy w coraz większym zakresie mają charakter pośredni i skupiają się na budowie dróg, chodników, przejść na plażę, zagospodarowaniu terenów publicznych i zielonych. Ponadto władze gminny starają się także dostosowywać zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego do oczekiwań inwestorów, co pozwala pozyskiwać tereny inwestycyjne na obrzeżach Mielna i Unieścia, a przede wszystkim uporządkować przestrzeń architektoniczną w samym centrum.
Mielno stawia na aktywność, bezpieczeństwo, ekologię i wysoką jakość usług. I efekty są namacalne, co potwierdza rosnąca z każdym rokiem liczba odwiedzających gminę Mielno turystów.
Dodatkowo Mielno wzmocniło swoją pozycję z dniem 1 stycznia 2007 r. uzyskując prawa miejskie i stając się najmłodszym miastem Pomorza Zachodniego. Marka miejsca budowana od lat, broni się sama. Dzisiaj Mielno postrzegane jest nie tylko, jako ekologiczny kurort, ale także, jako nowoczesna baza hotelarska i rehabilitacyjna zarządzana przez kreatywnych i aktywnych samorządowców.