Rząd planuje ustawę wprowadzającą naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń – wynika z przygotowanego przez resort pracy projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Dodatkowe 8 lub 15 tygodni urlopu będzie przysługiwało rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz rodzicom hospitalizowanych noworodków – wynika z projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Nowe regulacje mają umożliwić rodzicom kontynuację leczenia ich dzieci bez konieczności rezygnowania z pracy.
Do stażu pracy, poza okresem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, wliczane będą m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia – wynika z projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Oznacza to, że niektórzy pracownicy szybciej niż dotychczas nabędą prawo np. do dodatku stażowego.
Przepisy Kodeksu pracy i przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie nakładają na urzędników żadnych obowiązków w zakresie ubioru do pracy – wynika z wyjaśnień Głównego Inspektoratu Pracy. Spory w tym zakresie powinien rozstrzygać sąd pracy.
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dokument obejmuje m.in. zmiany wynikające z wprowadzenia przepisów dotyczących kontroli trzeźwości pracowników.
Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny ani na lata przyszłe – poinformowała Serwis Samorządowy PAP Państwowa Inspekcja Pracy. Chodzi o przysługujący pracownikom urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.