Mimo iż zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania przełożonych o chorobie i związanej z nią nieobecności – wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy. Zaniedbanie tego obowiązku w skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwiązania umowy z winy pracownika.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi o uszczegółowienie przepisów antymobbingowych, w tym określenie prawa do roszczeń pracowniczych w przypadku mobbingu. Ma być też ustanowiony dolny próg wysokości zadośćuczynienia.
Świadczenie przyznawane powszechnie nie jest nagrodą, gdyż nie stanowi wyróżnienia, nawet jeżeli nadzwyczajne okoliczności mogą w krótkim przedziale czasu uzasadniać gratyfikację znacznej liczby pracowników – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie. Każda decyzja o nagrodzie powinna zostać udokumentowana w aktach pracowniczych.
19 marca przyszłego roku wejdą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą ochrony przed zwolnieniem oraz urlopów uzupełniających dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych. Ustawa reguluje też w Karcie Nauczyciela kwestię urlopów uzupełniających przysługujących nauczycielom.
Zagrożenia pracowników czynnikami psychospołecznymi w środowisku pracy rośnie z roku na rok. Dotyczy to w szczególności mobbingu - przekazała PAP Państwowa Inspekcja Pracy. Zapewniła, że PIP dostrzega ten problem i dlatego jego zwalczanie będzie jednym z priorytetowych zadań w 2025 r.
Rząd planuje ustawę wprowadzającą naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń – wynika z przygotowanego przez resort pracy projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.