Rezygnacji z obowiązku organizowania bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego dla wyborców, zmian dotyczących powoływania komisji wyborczych oraz wprowadzenia obowiązku informowania urzędu gminy o dopisaniu wyborcy do spisu wyborców w innej gminie oczekuje Krajowa Rada Forów Sekretarzy Jednostek Samorządu Terytorialnego. Zmiany te mają usprawnić organizację procesu wyborczego.
Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zaproponowano m.in. zmiany dotyczące głosowania korespondencyjnego w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborach wójta.
W pełni popieramy zniesienie limitu dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – napisał prezes zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka. Według samorządowców, to obywatele powinni samodzielnie decydować o tym, kto w danej gminie pełni takie funkcje.
Związek Miast Polskich postuluje wprowadzenie w ustawie o samorządzie gminnym zasady, że prezydenta (wójta, burmistrza) w razie jego nieobecności, zarówno krótkotrwałej jak i związanej z wygaśnięciem mandatu, zastępuje jego zastępca, a tam gdzie go nie ma – sekretarz gminy.
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wybrani do parlamentu będą mogli pełnić dotychczasowe obowiązki do czasu złożenia ślubowania – wskazano w poselskim projekcie zmian w Kodeksie Wyborczym. Nowe przepisy mają zapewnić ciągłości władzy samorządowej.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mieli obowiązek m.in. sporządzania w Centralnym Rejestrze Wyborców aktów pełnomocnictwa oraz prowadzenia ich wykazów.